Yükseköğretim kurumlarınd bilgi güvenliği farkındalığı: Bahçeşehir Üniversitesi örneği
Awareness of information security in higher education institutions:The case of Bahçeşehir University
- Tez No: 701242
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK TUNÇ BOZBURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın yapılma amacı; Bahçeşehir Üniversitesinde çalışan akademik ve idari personellerin bilgi güvenliği farkındalığının ölçülmesidir. İlgili çalışma 105 kadın, 64 erkek çalışan olmak üzere 169 Üniversite personeline yapılmıştır. Çalışmada Can GÜLDÜREN ve Hafize KESER'in Üniversitede görev yapan çalışanlar üzerine geliştirmiş olduğu“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek 34 sorudan meydana gelmekte olup, yapılan faktör analizi sonucunda“Saldırı ve Tehditler Bilinci”,“Siber Güvenlik Bilinci”,“Siber Zorbalık Farkındalığı”ve“E-Posta Bilgi Güvenliği Farkındalığı”alt faktörleri belirlenmiştir. Ölçekte yer alan soruların oluşturduğu alt faktörler cinsiyet, unvan ve çalışma süresi demografik değişkenlerine göre çalışanlar üzerinde analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında; kadın ve erkek çalışanların bilgi güvenliği farkındalığı anketinin alt faktörlerinden saldırı ve tehditler, güvenlik bilinci seviyelerinde fark meydana geldiği, siber zorbalık bilinci ile e-posta bilgi güvenliği bilinci konusunda anlamlı fark oluşmadığı görülmüştür. Çalışanların, çalışma sürelerine ve kadro unvanına göre bilgi güvenliği farkındalığı anketinin alt faktörlerinden saldırı ve tehditler bilinci, güvenlik bilinci, siber zorbalık bilinci ile e-posta bilgi güvenliği bilinci konusunda anlamlı fark oluşmadığı görülmüştür. Ayrıca çalışmada bilgi güvenliğinin kurumlardaki önemi, farkındalık oluşturma yöntemleri, Üniversitelere yönelik gerçekleştirilen bilgi güvenliği kapsamında saldırı ve tehditler ile bilgi güvenliği farkındalığı oluşturma yöntemleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is; to assess the information security awareness of the academic and administrative staff employed at Bahçeşehir University. Of the 169 University staff members who took part in the study, 105 were female and 64 were male. The“Information Security Awareness Scale”, exclusive to University staff and developed by Can GÜLDÜREN and Hafize KESER was used in this study. The scale comprises 34 questions, which were instrumental in defining the sub-factors“Aggression and Threat Awareness”,“Cyber Security Awareness”,“Cyber Violence Awareness”and“E-mail Information Security Awareness”, as a result of the factor analysis that was carried out. The sub-factors comprising the questions in the scale, have been analysed with respect to the demographic variables: sex, job title and duration of employment (with the current employer) associated with the relevant staff members. According to the results of the analysis; a significant difference was observed between male and female staff regarding the levels of the sub-factors: aggression and threat awareness and cyber security awareness of the Information Security Awareness Survey; while no significant differences were observed regarding cyber violence awareness and e-mail information security awareness. No significant differences was observed with respect to the duration of employment and job titles of the relevant staff, regarding the levels of the sub-factors: aggression and threat awareness , cyber security awareness, cyber violence awareness and e-mail information security awareness of the Information Security Awareness Survey. Moreover, in this study the importance of information security in institutions, techniques for creating awareness, methods for creating aggression and threat awareness and information security awareness within the scope of information security specially tailored to the needs of Universities/higher education institutions are explained.