Building e-government solution system with interoperable GIS solutions using blockchain driven nhibernate mapper
- Tez No: 701247
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hizmetler küresel web sitesi aracılığıyla giderek daha fazla sunulduğundan, hem akademi, uygulayıcılar hem de endüstrinin çabaları, modern web uygulamalarını ve kullanıcıların karmaşık gereksinimlerini karşılayan teknolojiler ve standartlar yaratmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, güvenli ve hassas veri günlükleri için veri günlüğü düzeninin ve blok zinciri güvenlik garantilerinin avantajlarını kullanan modüler ve kurcalamaya dayanıklı bir sistem olan BlockData'yı tanıtıyoruz. Bu amaçla, BlockData için tasarım şemasını oluşturuyor ve ana hatlarını çiziyoruz. Tasarımımızı Hyperledger'a uyguluyoruz ve ağ gecikmesini, yük performansını ve ağ boyutunu değerlendiriyoruz. Bulgularımız, güvenliği, dürüstlüğü ve hatalara karşı toleransı geliştirmek için geleneksel denetim günlüklerinin sorunsuz bir şekilde blok denetimine aktarılabileceğini göstermektedir. Çeşitli işletim platformları için sistem tasarımına yönelik teknik ortam, esneklik ve birlikte çalışabilirlik sağlar.
Özet (Çeviri)
As services are increasingly offered through the global website, efforts by both academia, practitioners, and industry are aimed at creating technologies and standards that meet modern web applications and users' sophisticated requirements. In this study we introduce BlockData: a modular and tamper-resistant system that uses the advantages of data log layout and blockchain security guarantees for secure and sensitive data logs. To this end, we construct and outline the design schema for BlockData. We apply our design to Hyperledger and evaluate the network latency, payload performance and network size. Our findings demonstrate that traditional audit logs can be transferred smoothly to the block audit to improve safety, honesty and tolerance for failures. For various operating platforms, the technical environment for system design ensures flexibility and interoperability.