İşveren markası uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyeti üzerine etkisi: İstanbul'daki vakıf üniversitelerinde bir uygulama
The effect of employer brand implementation on employees' intent to cease of employment: An implementation at foundation universities in Istanbul
  1. Tez No: 701430
  2. Yazar: URAS ÖZLEYEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışan devir oranı (turnover), son yıllarda özellikle kuşak farklılığının da getirdiği bir olgu olarak işletmeler tarafından yönetilmesi zor bir durum haline gelmiştir. Bu durumun neden olduğu yüksek maliyetler nedeniyle örgütler işveren markası gibi uygulamalarla işten ayrılma ve bunun bir öncülü olan işten ayrılma niyetini kontrol altına almaya çalışmaktadırlar. İşten ayrılma niyetine yönelik çalışan eğilimi, eğitim sektöründe nitelikli ve tecrübeli çalışan kaybı açısından da önem taşımaktadır. Örgütlerin başarılı işveren markası uygulamaları ve çalışanların bu konuya ilişkin olumlu algıları işten ayrılma niyetlerini azaltabilecektir. Bu nedenle çalışmanın amacı; algılanan işveren markası uygulamalarının, çalışanların işten ayrılma niyetlerine etkisini belirli bir model çerçevesinde ortaya koymaktır. Bu kapsamda, İstanbul'daki faaliyet gösteren vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyen ve idari personel ile yapılan anket çalışması ile kurumlarının uyguladıkları işveren markasına yönelik uygulamalarının işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 22 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda İşveren Markası Uygulamaları (İMU) alt boyutlarından Yorumlanan Örgüt Kimliği İmajı ve Algılanan Psikolojik Fayda alt boyutlarının İşten Ayrılma Niyetine (İAN) etki ettiği sonucu elde edilmiştir. Çoklu regresyon modeli ile yapılan analiz sonucunda, toplam olarak işten ayrılma niyetindeki varyansın %48'inin alt boyutlardan etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse Yorumlanan Örgüt Kimliği İmajı ve Algılanan Psikolojik Fayda alt boyutlarında bir birimlik farklılığın işten ayrılma niyetinde negatif yönlü değişime sebep olduğu ve bu değişimin %48'inin alt boyutlarca açıklanabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employee turnover rate has become a difficult case to be managed by business in recent years which is a phenomenon brought about by especially generational difference. Due to the high costs caused by this situation, organizations are trying to control the intention to cease of employment with employer brand implementation and the intention to cease of employment which is the primary of this situation. Employee tendency towards intention to cease of employment is also important in terms of loss of qualified and experienced employees in the education sector. Successful employer brand implementation of organizations and positive perceptions of employees concerning to this subject may reduce their intention to cease of employment. Therefore, the aim of the study is to put forward the effect of perceived employer brand implementation on employees' intentions to cease of employment within the frame of a specific model. Within this scope, the effect of the questionnaire which is made with academicians and administrative personnel working at foundation universities operating in Istanbul and the employer brand implementation of their institutions on the intention to cease of employment were researched. The data, which is collected in the research, were evaluated using the SPSS 22 program. As a result of the multiple regression analysis, it was obtained that the Interpreted Organizational Identity Image and Perceived Psychological Benefit sub-dimensions, which are among the sub-dimensions of Employer Branding Implementation (EBI), affect the Intention to Cease of Employment (ICE). As a result of the analysis made with the multiple regression model, it was reached the end of that 48% of the total intention to cease of employment variance was affected by the sub-dimensions. In other words, it was determined that a one-unit difference in the Interpreted Organizational Identity Image and Perceived Psychological Benefit sub-dimensions caused a negative change in the intention to cease of employment, and 48% of this change is explained by the sub-dimensions.