KOAH akut alevlenmesi ile başvuran hastalarda steril fırça, bronko alveoler lavaj ve balgam örneklerinin mikrobiyolojik değerlendirilesi
The Microbiology of chronic bronchitis with exacerbation by protected catheter brush, bronchoalveolar lavage and sputum
  1. Tez No: 70128
  2. Yazar: LEVENT KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET KOAH, Avrupa Solunum Birliği'nin (ERS) tanımına göre maksimum ekspiratuar akımda azalma ile karakterli, progresif ve kısa zamanda değişiklik olmayan, genellikle amfızem ve hava yolu obstrüksiyonunun birlikte olduğu, minimal reverzibilitenin bulunduğu debilizan bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, KOAH akut alevlenmelerinde infeksiyonlann rolünü araştırmak, yöremizde hangi infektif ajanlarla alevlenmelerin oluştuğunu tesbit etmek ve bunların hangi antibiyotiklere karşı duyarlı olduğunu belirlemektir. KOAH akut alevlenmesi kliniği ile başvuran 40 hasta çalışmaya alındı. Hastaların kan, steril fırça, bronkoalveoler lavaj ve balgam örnekleri alınarak laboratuvara ulaştırıldı. Hastaların 17'sinin PSB örneğinde (%42.5), 33'unun BAL örneğinde (%82.5), 27'sinin ise balgam örneğinde (%37.5) etken olabilecek mikroorganizmalar izole edildi. Toplam olarak PSB örneklerinden 22, BAL örneklerinden 43, balgam örneklerinden ise 38 mikroorganizma izole edildi. PSB örneklerinde birinci sırada H. influenzae (%27.2), ikinci sırada S. pneumoniae (%22.7), üçüncü sırada M. catarrhalis (%13.6) izole edildi. BAL örneklerinin sekizinde H. influenzae (%18.6), sekizinde S. pneumoniae (%18.6), üçünde Klebsiella spp. (%6.9), ikisinde M. catarrhalis (%4.6), ikisinde M. pneumoniae (%4.6), birinde Bacteroides spp. (%2.3), birinde Difteroid basil (%2.3), ikisinde Proteus spp. (%4.6), beşinde nonfermentatif bakteri (%1 1.6), ikisinde ise küf mantarı (%4.6) üredi.Otuz hasta serumunun ikisinde M. pneumoniae IgM (%6.6), yedisinde IgG (%23.3) antikorları ELISA yöntemi ile, ikisinde ise C. pneumoniae IgG ve IgM antikorları IFAT ile pozitif bulundu (%6.6). Yirmi beş hastanın serumunda ELISA yöntemi ile bakılan Legionella IgG antikoru bir hastada pozitifti (%4). Sonuç olarak; bu çalışmada KOAH akut alevlenmesinde majör patojen olarak H. influenzae, S. pneumoniae ve M. catarrhalis bulunmuştur. Bu mikroorganizmaların yanında atipik mikroorganizmalar ve viruslarda akut alevlenmede etken olabilmektedirler. Daha ileriki çalışmalarda atipik mikroorganizmaların ve viruslann üzerinde durulmalı, bunların akut ataklarda rolü açığa kavuşturulmalıdır. Bakteriyel enfeksiyon düşünülen hastalarda antibiyotik tedavisinde ilk planda doksisiklin veya makrolit grubu antibiyotikler verilmesi gerektiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY According to the definition of ERS, COPD is a debilitant disease that is characterized with a decrease in expiratory flow, progressive and not changing in a short time, in which emphysema and airway obstruction are together and there is minimal reversibility in it. The purpose of this study is to search the role of infections in acute exacerbation, to find out the most common microorganisms causing the exacerbations and to determine the antibiotics they are more susceptible. Forty patients with COPD showing acute exacerbation comprised the study group. The blood, protected brush, bronchoalveolar lavage and sputum samples have been taken and sent to the laboratory. The microorganisms have been isolated by PSB sampling in seventeen (42.5%), by BAL sampling in thirty-three (82.5%), and with sputum sampling in twenty-seven of the patients (37.5%). In total 22 microorganisms from PSB samples, 43 microorganisms from BAL samples, 38 microorganisms from sputum samples have been isolated. The most common microorganisms isolated were H. influenzae, S. pneumoniae and M. catarrhalis ; 27.2%, 22.5%, 13.6%, respectively. Eight H. influenzae (18.6%), eight S. pneumoniae (18.6%), three Klebsiella spp. (6.9%), two M. catarrhalis (4.6%), two M. pneumoniae (4.6%), one Bacteroides spp. (2.3%),48 one Diphtheroid (2.3%), two Proteus spp. (4.6%), five Nonfermantative bacteria (1 1.6%), two fungi were also isolated from the samples. IgM and IgG antibodies for M. pneumoniae were positive in 6.6% and 23.3% of the patients, respectively, detected by ELISA. IgM antibodies for C. pneumoniae were positive in two of thirty patients by IFAT. IgG antibodies for Legionella were positive in one of twenty five patients by ELISA. As a result of this study H. influenzae, S. pneumonia and M. catarrhalis have been found as the major pathogens in exacerbations. Beside these microorganisms atypical microorganisms and viruses might effect exacerbations. In our opinion the role of atypical microorganisms and viruses must be studied in the further studies. In our region it has been seemed that Doxicycline is the best antibiotic because of its cheapness and easy usage.