Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde stratejik yönetim algı düzeyi araştırması ve uygulamada karşılaşılan sorunlar
Strategic management perception level research in university libraries in Turkey and problems encountered in practice
  1. Tez No: 701521
  2. Yazar: HASAN SEVMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ÖZLEM GÖKKURT DEMİRTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Üniversite kütüphanelerinde daire başkanı ve birim sorumlusu olarak görev yapan katılımcıların, üniversite kütüphanelerinde stratejik yönetim algılarının ve uygulamada karşılaşılan sorunlara ilişkin görüşlerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma, nicel verilere dayalı tarama modelinde bir araştırmadır. Çalışma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki üniversite kütüphanelerinde görev yapan 130 daire başkanı ve 240 birim sorumlusu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen;“Üniversite Kütüphanelerinde Stratejik Yönetim Algı Ölçeği”ve“Stratejik Yönetim Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların (daire başkanı ve birim sorumlusu) stratejik yönetime ilişkin olumlu bir algıya sahip oldukları,“Stratejik Yönetim Uygulamalarında Karşılaşılan Sorunlar Ölçeği”puanlarının ortalamalarına göre birim sorumlularının daire başkanlarına göre maddelerin tamamında daha yüksek ortalamaya sahip oldukları belirlenmiştir. Stratejik yönetim uygulamalarında karşılaşılan sorunların analizinde; üst yönetimdeki görev değişiklikleri sonrasında meydana gelen politika değişiklikleri, stratejik planlama sürecine yeterli bütçenin ayrılmamış olması, stratejik yönetim sürecinin ciddiyetle uygulanmaması, stratejik planlama öncesinde yeterince hazırlık yapılmaması, stratejik planlama ekibinin stratejik yönetim konusunda yeterince bilgili ve tecrübeli olmaması, uygulama sürecinde denetim yapılmaması, hazırlanan stratejik planın kâğıt üzerinde kalması ve stratejik yönetim ekibinin kütüphanenin genelini temsil etmemesi gibi maddeler stratejik yönetim uygulamalarında karşılaşılan en önemli sorunlar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research, which aims to determine the perceptions of the participants, who work as department heads and department heads of the university libraries, regarding the strategic management perceptions and the problems encountered in the university libraries, is a survey model based on quantitative data. The study was carried out by the participation of 130 department heads and 240 department heads working in the university libraries in Turkey during the 2020-2021 academic year. The data of the study was developed by the researcher; It was obtained by using the scales of“Strategic Management Perception Scale in University Libraries”and“Scale of Problems Encountered in Strategic Management Practices”. According to the results of the analysis, it has been observed that the participants (head of the department and the head of the unit) have a positive perception of strategic management, and according to the average of the“Scale of Problems Encountered in Strategic Management Practices”points, the unit supervisors have a higher average in all the items compared to the heads of departments. In the analysis of the problems encountered in the strategic management practices the following problems happen to be the prior ones; the policy changes that occurred after the changes in the duties and responsbilities of the senior management, the insufficient budget was allocated to the strategic planning process, the strategic management process was not seriously carried out. Moreover, the strategic planning was not adequately prepared before the strategic planning, the strategic planning team was not sufficiently knowledgeable and experienced in strategic management and the implementation process was not audited. Items with regard to the problems encountered in this process such as the remaining of the plans on the paper and the inability to put these plans into action as well as the insufficiency of the strategic management team of representing the entire library were the ones that have been observed and identified in this study.