Sağlık çalışanlarının çalışma düzeninin iş stresi, beslenme durumu ve uyku kalitesine etkisi: Kamu hastanesi örneği
The effect of working status on work stress, nutritional status and sleep quality of healthcare workers: An example from A public hospital
  1. Tez No: 701525
  2. Yazar: ECE GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ INDRANİ KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: İstanbul'da bir kamu hastanesinde görev yapan sağlık personellerinde, çalışma şeklinin (vardiyalı ve gündüz) iş stresi, beslenme durumu ve uyku kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal Metod: Bu çalışmada, 217 sağlık çalışanına gönüllü olarak tanıtıcı bilgilerini sorgulayan 21 soruluk veri toplama formu, iş stresi düzeyini ölçmek için iş stresi ölçeği, enerji ve besin ögeleri alım miktarını saptamak için besin tüketim sıklığı ölçeği, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 217 sağlık çalışanının yaş ortalaması 37,34±7,86 yıl olup vardiyalı çalışan katılımcıların %67,0'si, vardiyasız çalışan katılımcıların %64,8'i kadındır. Vardiyalı çalışan katılımcıların %59,6'sı evliyken, vardiyasız çalışan katılımcıların %58,3'ü evlidir. Vardiyalı çalışan katılımcıların %14,7'sinin kronik hastalığı varken, vardiyasız çalışan katılımcıların %15,7'sinin kronik hastalığı vardır. Obez katılımcıların %54,2'si 41-50 yaşlarındadır. Yaş ile BKİ grupları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). İyi uyku kalitesine sahip katılımcıların %33,7'si öğün atlamıyorken, kötü uyku kalitesine sahip katılımcıların %14,8'inin öğün atlamadığı bulunmuştur (p0,05). PUKİ skoru ile iş stresi ölçeği arasında %22 oranında (r=0,220, p=0,000) pozitif yönlü (arttırıcı) zayıf bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the effect of working style (shift and non-shift - daytime) on work stress, nutritional status and sleep quality in healthcare workers working in a public hospital in Istanbul. Materials and Methods: An introductory questionnaire, with 21 questions (socio-demographic information, working styles and eating habits), was conducted on 217 healthcare workers. In addition, a work stress measuring tool to evaluate work stress levels; a food consumption frequency scale to determine the amount of energy and nutrient intake and PUKI (Pittsburgh Sleep Quality Index) scale was used to evaluate the quality of sleep. Subject: Mean age of the participants was 37.34±7.86 years. 67.0% of shift and 64.8% of non-shift workers were females. 59.6% of shift and 58.3% of non-shift workers were married. Incidence of chronic diseases was found as 14.7% in shift workers and 15.7% in the non-shift workers. In this study, 54.2% of obese participants belonged to the age group of 41-50 years. A significant relation was found between age and BMI groups (p0.05) was noted. 33.7% of participants with good sleep quality and 14.8% of participants with poor sleep quality did not skip meals (p0.05).