Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin çocuk haklarına yönelik tutumları ile özel gereksinimi olan bireylere yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi : Amasya ili örneği
Examining The Relatioship Between Teachers' (Who Work in special Education Schools) Attitudes Towards Children's Rights and Their attitudes Towards Children with Special Needs
- Tez No: 701534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ELİTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özel gereksinimi olan çocuklara fırsat eşitliğinin sağlanması ve diğer bireylerle eşit koşullarda topluma kazandırılacak ortamın sağlanabilmesi çocuk hakları kültürünün topluma yerleşmesi ile gerçekleşebilir. Bu noktada öğretmenlere önemli görevler düşmektedir. Araştırmanın amacı özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin çocuk haklarına ve özel gereksinimi olan bireylere yönelik tutumlarının incelenmesidir. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Amasya ilindeki özel gereksinimi olan çocuklarla çalışan öğretmenlere, Çocuk Hakları Tutum Ölçeği ve Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Tutum ölçekleri kullanılarak toplamda 387 kişiden veri toplanmıştır. Çocuk haklarına yönelik olumlu tutum ile özel gereksinimi olan bireylere yönelik olumsuz tutum arasında orta düzeyde negatif ilişki, beğeni ile düşük düzeyde pozitif ilişki, duyarlılık ile orta düzeyde pozitif ilişkinin olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin özel gereksinimi olan bireylere yönelik tutumlarının olumlu olduğu, özellikle kadınların ve kamu kurumunda çalışanların çocuk hakları konusunda daha hassas olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocuk hakları kapsamında özel gereksinimi olan bireylere yönelik bilimsel toplantı ve araştırmaların artması, öğretmenlere belirli aralıklarla çocuk hakları ve özel gereksinimi olan bireylerle ilgili eğitimler verilmesi ve ilgili bakanlıklarla iş birliği ile konuya yönelik projelerin uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ensuring equal opportunities for children with special needs and providing an environment where they will be integrated into the society on equal terms with other people can only be achieved by establishing the culture of children's rights in the society. At this point, teachers have important duties. The aim of the study is to examine teachers' attitudes towards children's rights and people with special needs. It is a cross-sectional and descriptive study. A total of 387 people were surveyed using the Child Rights Attitude Scale and the Attitudes towards People with Special Needs scales for teachers who take care of children with special needs in Amasya. There is a moderate negative relationship between positive attitudes towards children's rights and negative attitudes towards people with special needs, a low positive relationship with admiration and a moderate positive relationship with sensitivity. It has been concluded that teachers' attitudes are generally positive, and that women and those working in public institutions are more sensitive and sensitive about children's rights. Within the scope of children's rights, it is recommended to increase scientific meetings and research for people with special needs, to provide teachers with trainings on children's rights and people with special needs at regular intervals, and to implement new ministry - supported projects.