Muzafferuddin Kökböri'nin askeri ve siyasi hayatı
The military and political life of Muzaffer al-Din Kukburi
  1. Tez No: 701546
  2. Yazar: AOEZAN KHOSHNAW NAJMULDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İslâm tarihinde XII. Yüzyılın oldukça kritik bit dönem olduğu söylenebilir. Çünkü bu dönemde Moğollar doğudan, Haçlılar ise batıdan İslâm dünyasına saldırmışlardır. Sözü edilen zaman diliminde Sultan Muzafferüddin Kökböri, Erbil'in Hükümdarı ve Selâhaddîn-i Eyyübî'nin ordusunda bir komutan daha sonra da Selahaddîn-i Eyyübî'nin damadı olarak yaşamını sürdürüyordu. Sultan Muzafferüddin Kökböri, Haçlı ve Moğollara karşı yapılan savaşlarda, özellikle Hittîn Savaşı'nda Müslümanların başarısında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca Erbil şehrinin kalkınması ve şehir halkının refahı için çok çaba sarfetmiş ve önemli eserler bırakmıştır. Onun fakir, yetim ve dul kadınlar için oluşturduğu müesseseler, eğitim-öğretim için oluşturduğu kurumlar (Muzafferiye Medresesi gibi), ticaretin gelişmesi için geliştirdiği projeler (Muzafferiye Çarşısı gibi) ve sosyal devlet ilkesi gereği kimsesizlere yaptığı yardımlar bu bağlamda değerlendirilebilir. Ayrıca kaynakların çoğuna göre İslâm tarihinde ilk defa mevlit kandili kutlaması bu dönemde Sultan Muzafferüddin tarafından başlatılmıştır. Aynı zamanda mevlit kutlamalarına katılmak için Erbil dışından gelen misafirlere de özel bir misafirhane kurmuştur. Muzafferüddin Kökböri, İslâm Dünyası için önemli başarılara imza atmasına rağmen fazla tanımamaktadır.
Özet (Çeviri)
In İslâmic history XII. century was a really critical period. Because Mongols from east and the Crusaders from west attracted İslâmic Geography. During that period Sutan Muzaffar al-Din Kukburi lived as the prince of Arbil and one of the commanders of Salah al-Din al-Ayyubi as well as he became his brother in low later. Sultan Muzaffar al-Din Kukburi, participated in the wars against Mongols and the Crusaders, he also had an important role in the battle of Hattin. Additionally he made a lot of effort and left important achievement for the development of Arbil and the welfare of residents of the city. He established the institutions for poors, orphans and widows, the institutions for education (such as Muzafferiye Madrasa), his projects for developing the trade (such as Muzafferiye Bazaar) and his helps for orphans in accordance with the social state principle can be evaluated in this context. In addition, according to the most of the sources, for the first time in the history of Islam, the Mawlid celebrations were initiated by Sultan Muzaffar al-Din. At the same time, he established a special guesthouse for guests, who were coming from outside of Arbil to participate in the Mawlid celebrations. Although Muzaffar al-Din Kukburi has achieved important successes for the Islamic World, he is not known much.