Afet ve acil durumlarda görev almış meslek elemanlarının psikososyal müdahale sürecini değerlendirmesi
The assessment of the psychosocial intervention process of the professional staff who worked in disaster and emergency situations
  1. Tez No: 701547
  2. Yazar: MURAT CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Afet ve acil durumlarda psikososyal müdahaleler, bireylerin olumsuz psikolojik-sosyal sorunları aşarak normal yaşama dönmelerinde büyük öneme sahiptir. Müdahalelerde sosyal hizmet uzmanları, psikologlar, çocuk gelişim uzmanları ve psikolojik danışmanların görevleri olumlu çıktılar elde edilmesinde önemli role sahiptir. Bu araştırmanın amacı, meslek elemanlarının psikososyal müdahaleye ilişkin değerlendirmeleri, müdahalede aldıkları görevlerin, uyguladıkları yöntemlerin belirlenmesi, ortaya çıkan sorunların belirlenmesidir. Bunun yanında afet ve acil durumlarda görev almış olan meslek elemanlarının psikolojik dayanıklılık, empati becerisi ve psikososyal müdahale yetkinliklerinin düzeyinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi diğer bir amacı oluşturmuştur. Araştırmanın alt amacı ise meslek elemanlarının demografik özelliklerinin araştırmanın değişkenleri bakımından anlamlı farklılaşma durumunun değerlendirilmesi olmuştur. Bu amaçlar doğrultusunda bir nicel araştırma kapsamında, online anket yöntemine dayalı olarak 122 meslek elemanının yanıtlarına erişilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre meslek elemanlarının psikolojik dayanıklılığı orta düzeyde, empati becerileri ve psikososyal müdahale yetkinlikleri yüksek düzeydedir. Değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde, psikolojik dayanıklılık ile empati becerisi arasında zayıf-orta düzeyde; psikolojik dayanıklılık ile psikososyal müdahale yetkinliği arasındaki ilişki pozitif fakat zayıf düzeyde, empati becerisi ile psikososyal müdahale yetkinliği arasındaki ilişki orta-yüksek düzeyde gerçekleşmiştir. Regresyon analizlerine göre psikososyal müdahale yetkinliği ile iki öncül değişken de ilişkilidir, fakat empati becerisinin psikososyal müdahale yetkinliği üzerindeki etkisi daha fazladır.
Özet (Çeviri)
Psychosocial interventions in disaster and emergency situations are of great importance for individuals to overcome negative psychological-social problems and return to normal life. The duties of social workers, psychologists, child development specialists and psychological counselors have an important role in obtaining positive outcomes in interventions. The purpose of this research is to evaluate the evaluations of the professionals regarding the psychosocial intervention, to determine the tasks they take in the intervention, the methods they apply, and the problems that arise. In addition, determining the level of psychological resilience, empathy skills and psychosocial intervention competencies of the professionals who took part in disaster and emergency situations and determining the relationships between these variables constituted another aim. The sub-purpose of the research was to evaluate the demographic characteristics of the professional staff in terms of the variables of the research. For these purposes, within the scope of a quantitative research, the answers of 122 professional staff were accessed based on the online survey method. The obtained data were analyzed in SPSS 24 statistical package program. According to the findings, the psychological resilience of the professionals is at a moderate level, their empathy skills and psychosocial intervention competencies are at a high level. When the relationships between the variables are examined, there is a weak-medium level between psychological resilience and empathy skills; The relationship between psychological resilience and psychosocial intervention competency was positive but weak, while the relationship between empathy skill and psychosocial intervention competency was medium-high. According to the regression analyzes, two antecedent variables are also associated with psychosocial intervention competency, but the effect of empathy skill on psychosocial intervention competency is greater.