The political economy of Turkey Wealth Fund: The interplay between fiscal policy and economic governance
Türkiye Varlık Fonu'nun ekonomi politiği: Mali politika ve ekonomi yönetişimi arasındaki etkileşim
- Tez No: 701545
- Danışmanlar: DR. ALPER YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ulusal Varlık Fonları'nın (UVF) ekonomi politiği üzerine son yıllarda yapılan çalışmalar uluslararası ekonomik ilişkilerin, ekonomik politika yapımının ve iç politik ilişkilerin birçok yönünü ortaya çıkarmıştır. UVF'lerin uluslararası ekonomik ilişkilerdeki rolü geniş çapta kabul edilse de, en karmaşık ve tartışılır biçimde az çalışılmış konulardan biri, UVF'lerin siyasi rejimlerin dönüşümündeki rolüdür. Çalışmalar, UVF davranışının siyasi rejimlerin çeşitlerine bağlı olarak farklılık gösterdiğini göstermektedir. Türkiye Varlık Fonu (TVF), Türkiye'deki politika yapım süreçlerinin merkezileşme doğrultusunda önemli değişimler geçirdiği 2016 yılında kuruldu. TVF ile ilgili tartışmalar mali disiplin üzerindeki potansiyel etkileri etrafında dönse de, ekonomik yönetişimin ve siyasi rejimin kurumlar ve politika oluşturma açısından değişen doğaları gözden kaçırıldı. Bu tez, genel okuyucu ve akademik çalışmalar için verimli olabilecek üç soruyu yanıtlamaya çalışır. TVF'nin kurulmasının arkasındaki politik ekonomik mantık nedir? TVF'nin Türkiye'nin ekonomik yönetimine getirdiği kurumsal değişiklikler nelerdir? Türkiye'de devam eden siyasi ekonomik dönüşüm ile TVF'nin kuruluşu arasındaki ilişki nedir? Tez bu yolla TVF üzerine günlük siyasi gündemce getirilen açıklamaların ötesine geçmeyi amaçlar ve UVF'lere ilişkin mevcut kavramsallaştırmaları sorgular.
Özet (Çeviri)
The studies on the political economy of Sovereign Wealth Funds (SWFs) in recent years revealed many aspects of international economic relations, economic policymaking, and domestic political relations. Although the role of SWFs in international economic relations is widely recognized, one of the most complex and arguably understudied topic is the role of SWFs in the evolution of political regimes. The studies demonstrate that SWF behavior differ depending on the varieties of political regimes. Turkey Wealth Fund (TWF) is established in 2016 when the policymaking practices in Turkey were going through significant changes toward a centralized decision-making structure. Although the discussions on TWF revolved around its potential effects on fiscal discipline however, the changing nature of economic governance and political regime in terms of institutions and policymaking were overlooked. This thesis tries to answer three questions that can be fruitful for general audience and scientific research. What is the political economic rationale behind the establishment of TWF? What are the institutional changes that TWF brought into the economic governance of Turkey? What is the relationship between the ongoing political economic transformation in Turkey and the establishment of TWF? By doing so this thesis tries to go beyond the explanations of daily political agenda on TWF and challenge the existing conceptualizations on SWFs.