Pazarlamada yapay zekânın kullanımı: Yapay zekâ pazarlama araçlarının tüketici kabulüne ilişkin bir araştırma
The usage of artificial intelligence in marketing: A research on consumer adoption of artificial intelligence marketing tools
- Tez No: 701548
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dördüncü endüstri devrimi ana gücü olarak bilinen yapay zekâ günümüze kadar farklı alanlarda oldukça önemli değişimlere yol açmıştır. Bu araştırmada pazarlama alanında yapay zekâ araçlarının kullanımı ve özelliklerini araştırmayı, ayrıca teknoloji kabul modeli kapsamında kullanıcıların alışverişte kullanılan chatbotlara yönelik tutum ve kullanma niyetlerini etkileyen faktörlerin ortaya koyması amaçlanmıştır. Bu hedefe yönelik Türkiye'de 15 yaş ve üzeri çevrimiçi ortamda akıllı araçlarla alışveriş yapan bireylere çevrimiçi anket formu aracılığıyla ulaşılmıştır. Veri toplama süreci sonunda toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda Türkiye'de yapay zekâ araçlarının alışveriş sürecinde düşük seviyede kullanıldığı bulunmuştur. Önerilen araştırma modeli YEM analiziyle değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda algılanan eğlence, algılanan zekâ yapay zekâ araçlarına karşı tutumu pozitif etkilediği bulunmuştur. Tutumun da kullanma niyeti üzerinde pozitif etkisi bulunmuştur. Araştırma sonuçları hem pratik anlamda hem teorik anlamda önemli katkılara sahiptir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, known as the main force of the fourth industrial revolution, has led to significant changes in different fields until today. This research is aimed to investigate the use and features of artificial intelligence tools in the field of marketing, also to reveal the factors affecting the attitudes and intentions of users towards chatbots used in shopping within the scope of the technology acceptance model. For this purpose, individuals aged 15 and over who purchase online via smart tools in Turkey were reached through an online questionnaire. At the end of the data collection process, the collected data were analyzed via Structural Equation Modeling. As a result of the analysis, it was found that artificial intelligence tools are used at a low level in the shopping process in Turkey. The proposed research model was evaluated by SEM analysis. As the result of the analysis, it was found that perceived enjoyment and perceived intelligence positively affect the attitude towards artificial intelligence tools. The attitude was also found to have a positive effect on the intention to use. The results of the research have both practically and theoretically important contributions.