Erken adölesanlarda sağlık okuryazarlığının sağlığı geliştirme davranışları ile ilişkisi
The relationship between health literacy and health promotion behaviors in EARLY adolescents
- Tez No: 701549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık okuryazarlığı, bireylerin sağlıkla ilgili bilgilere ulaşma, anlama, bu bilgilerle beraber sağlıklı karar verebilme becerisi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu çalışma erken adölesanlarda sağlık okuryazarlığı ile sağlığı geliştirme davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ilişki arayıcı tasarım tipi ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Konya Ereğli ilçesindeki 4 ortaokulda öğrenim gören 405 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırmada, sosyodemografik bilgi formu, okul çağındaki çocuklar için sağlık okuryazarlık ölçeği ve adölesan sağlığı geliştirme ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information about health literacy can be designed in such a way that it is sufficient to understand and make a healthy decision with this information. This study explores health literacy and advancing health promotion in early adolescents. The research was carried out with descriptive correlational type with 405 students studying in 4 secondary schools in Konya Ereğli district in the 2019-2020 academic year. Sociodemographic information form, health literacy scale for school-age children and adolescent health promotion scale were used in the study.