Atlayarak laminektomi ile laminoplastinin alt servikal vertebrada biyomekanik olarak karşılaştırılması
Comparison of biomechanical effects of skip laminectomy andlaminoplasty in lower cervical vertebrae
- Tez No: 877076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş ve Amaç: Servikal vertebralarda görülen spondiloz, posterior longitudinal ligamanın ossifikasyonu, travma, tümörler, enfeksiyonlar ve çok düzeyli servikal spondilotik miyelopati (SSM) gibi çeşitli patolojik süreçlerin tedavisinde çeşitli posterior cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Bu cerrahi girişimlerde temel amaç omurilik üzerindeki basıyı kaldırmak ve mekanik stabiliteyi korumaktır. Laminoplasti, omurga kanalının stabilitesini sağlamayı ve invazyonu en aza indirmeyi amaçlayan bir tekniktir. Atlayarak yapılan posterior servikal laminektomi ise daha az invaziv olup, metal implant kullanılmadığı için daha ekonomik bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, servikal omurga cerrahisinde kullanılan iki farklı cerrahi tekniğin –atlayarak laminektomi ve laminoplasti– biyomekanik etkinliğini karşılaştırmak ve bu bilgiler ışığında klinik uygulamalara katkı sağlamaktır. Materyal ve Metot: Çalışmada 28 adet taze koyun kadavra servikal omurgası kullanılmıştır. Daha sonra 7 adet numune maksimal yüklenme düzeyinin ve elastik bölgenin saptanması için kullanıldı. Geri kalan numuneler rastgele seçilerek üç grup oluşturulmuştur: kontrol grubu (operasyon uygulanmamış) (Grup 1), laminoplasti operasyonu uygulanan grup (Grup 2) ve atlayarak laminektomi operasyonu uygulanan grup (Grup 3). Her gruptaki omurgalara elektromekanik aktüatör ile (10 kN AG-X; Shimadzu, Kyoto, Japan) sağ yana eğilme, sol yana eğilme, fleksiyon, ekstansiyon ve aksiyel rotasyon hareketleri uygulanmış ve bu hareketler sırasında uygun kuvvetler altında omurgada meydana gelen yer değiştirme miktarları hassas ölçüm cihazları ile kaydedilmiş ve istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile kontrol edilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler için Tek Yönlü ANOVA testi, normal dağılım göstermeyen veriler için ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bulgular: Grup 1'de (kontrol grubu) sağ yana eğilme, sol yana eğilme, fleksiyon, ekstansiyon ve rotasyon hareketlerindeki yer değiştirme miktarlarının ortalama ve standart sapması sırasıyla 1.32±0.6, 1.46±0.77, 0.99±0.67, 1.51±0.74 ve 26.6±6.60 mm olarak ölçülmüştür. Laminoplasti operasyonu geçiren Grup 2'de bu değerler sırasıyla 1.63±0.74, 1.83±0.99, 1.17±0.18, 1.84±0.65 ve 29.1±4.32 mm; atlayarak laminektomi operasyonu geçiren Grup 3'te ise sırasıyla 1.90±0.82, 2.03±0.59, 1.10±0.36, 1.80±1.18 ve 28.6±5.86 mm olarak bulunmuştur. Gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Literatürde atlayarak laminektomi ve laminoplasti tekniklerinin klinik etkinlikleri açısından birbirlerine alternatif tedavi yöntemleri olarak kullanılabildiği görülmüştür. Çalışmamızda laminoplasti ve atlayarak laminektomi cerrahi tekniklerinin biyomekanik performans açısından istatistiksel olarak birbirine üstünlük sağlamadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, cerrahi tekniklerin klinik uygulamalarında daha esnek bir yaklaşım benimsenebileceğini ve her iki yöntemin de geçerli alternatifler sunduğunu göstermektedir. Cerrahın klinik tecrübesi ve uygun endikasyonlar ışığında her iki tekniğin de servikal spinal kanalı daraltan patolojik durumların tedavisinde kullanılabileceğini göstermektedir. Atlayarak laminektomi, laminoplastiye biyomekanik açıdan alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, daha geniş kapsamlı biyomekanik ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Various posterior surgical interventions are applied in the treatment of pathological processes such as spondylosis in cervical vertebrae, ossification of the posterior longitudinal ligament, trauma, tumors, infections, and multilevel cervical spondylotic myelopathy (CSM). The primary objective of these surgical interventions is to relieve pressure on the spinal cord and maintain mechanical stability. Laminoplasty is a technique designed to ensure the stability of the spinal canal while minimizing invasion. Posterior cervical skip laminectomy, on the other hand, is a less invasive and more economical method as it does not require the use of metal implants. This study aims to compare the biomechanical efficacy of two different surgical techniques used in cervical spine surgery – skip laminectomy and laminoplasty – and contribute to clinical applications based on these findings. Materials and Methods: In this study, 28 fresh sheep cadaver cervical spines were utilized. Subsequently, 7 samples were used to determine the maximal load level and the elastic region. The remaining samples were randomly divided into three groups: control group (no surgery) (Group 1), laminoplasty group (Group 2), and skip laminectomy group (Group 3). Each group's spines were subjected to right lateral bending, left lateral bending, flexion, extension, and axial rotation movements using an electromechanical actuator (10 kN AG-X; Shimadzu, Kyoto, Japan). During these movements, the displacement amounts under appropriate forces were recorded with precise measurement devices and statistically compared. The normality of the data distribution was checked using the Kolmogorov-Smirnov test. One-way ANOVA was used for normally distributed data, and the Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed data. Results: In Group 1 (control group), the mean and standard deviation of displacement amounts for right lateral bending, left lateral bending, flexion, extension, and rotation movements were measured as 1.32±0.6, 1.46±0.77, 0.99±0.67, 1.51±0.74, and 26.6±6.60 mm, respectively. In Group 2 (laminoplasty), these values were 1.63±0.74, 1.83±0.99, 1.17±0.18, 1.84±0.65, and 29.1±4.32 mm, respectively. In Group 3 (skip laminectomy), the values were 1.90±0.82, 2.03±0.59, 1.10±0.36, 1.80±1.18, and 28.6±5.86 mm, respectively. No significant differences were found between the groups. Conclusion: The literature indicates that skip laminectomy and laminoplasty can be used as alternative treatment methods in terms of clinical effectiveness. Our study demonstrates that the biomechanical performance of laminoplasty and skip laminectomy surgical techniques does not statistically surpass one another. These results suggest that a more flexible approach can be adopted in the clinical application of these surgical techniques and that both methods offer valid alternatives. The findings indicate that both techniques can be used in the treatment of pathological conditions causing cervical spinal canal stenosis, depending on the surgeon's clinical experience and appropriate indications. Skip laminectomy can be considered a biomechanically viable alternative to laminoplasty. However, more comprehensive biomechanical and clinical studies are needed.