Normotansif obez bireylerde obezite derecesine göre mikroalbüminüri düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of microalbuminuria levels according to the degree of obesity in normotensive obese individuals
- Tez No: 711545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN TUNCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Normotansif obez hastalarda obezite derecesi ile mikroalbüminüri düzeyi arasındaki ilişkinin tespit edilmesi ve mikroalbüminürinin klinik öneminin ortaya konulması amaçlandı. Yöntem: 01.01.2017-30.09.2019 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları polikliniğine başvuran,18 yaşından büyük 80 yaşından küçük normotansif, obezite tanısı almış hastaların dosyaları incelenmiştir. Hipertansiyonu ve diyabeti olmayan, mikroalbüminüriyi etkileyecek ek hastalığı bulunmayan 63 obez hasta alınmıştır.Bu hastalar vücut kitle indeksine göre 1. derece(n:27),2. derece(n:20), 3. derece obez(n:16) şeklinde ayrılmıştır. Bu gruplar arasında elde edilen verilerinden idrarda mikroalbümin, HbA1c, AKŞ, bel çevresi, HOMA-IR, kan basıncı ve lipit değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular:Toplamda 63 obez hasta alınmıştır. Yaş ortalamaları 36,8(11,9) 40,6(14) 35,6(12,4 ) olup1. grupta 27, 2. grupta 20, 3. grupta 17 kişi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the relationship between the degree of obesity and the level of microalbuminuria in normotensive obese patients and to reveal the clinical importance of microalbuminuria. Method: The files of patients who were diagnosed with obesity, normotensive patients older than 18 years old and younger than 80 years old, who applied to Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital Internal Medicine outpatient clinic between january 1st 2017 to september 30th 2019 were examined. Sixty-three (63) obese patients who did not have hypertension and diabetes and who did not have any additional disease that would affect microalbuminuria were recruited. These patients were divided into grade 1 (n:27), grade 2 (n:20), and grade 3 obese (n:16) according to body mass index. Microalbuminuria, HbA1c, fasting plasma glucose, waist circumference, HOMA-IR, blood pressure and lipid values were compared from the data obtained between these groups. Results: A total of 63 obese patients were recruited. The mean age is 36,8(11,9), 40,6(14) 35,6(12,4) and there are 27 people in the 1st group, 20 in the 2nd group and 17 in the 3rd group. When microalbumin/creatinine in spot urine was compared in these three groups separated according to body mass indexes, no significant difference was found, respectively (6,7(2-26), 7,1(2-43), 5,6(3-40) p:0,72).