Perkütan koroner anjiografi yapılan hastalarda akut böbrek hasarını öngörmede mehran kontrast nefropati risk skoru ve vexus skorunun karşılaştırılması
Comparison of mehran contrast nephropathy risk score and vexus score in prediction of acute renal damage in patients undertaking percutaneous coronary angiography
  1. Tez No: 813891
  2. Yazar: MEHMET KAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT HUDDAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akut Böbrek hasarı (ABH) nedenleri prerenal, renal ve postrenal olarak sınıflandırılmaktadır. Kontrast madde kullanımına bağlı akut böbrek hasarı renal neden arasında sayılmaktadır. Kontrast madde nefropatisi asemptomatik olabileceği gibi renal replasman tedavisi ihtiyacı da doğurabilmektedir. Kontrast madde nefropati riskini değerlendirmek için 2004 yılında Mehran kontrast nefropati risk skoru belirlenmiştir. Günümüzde güncel olarak kullanımı devam etmektedir. Son yıllarda ultrasonografinin yaygınlaşması ile birlikte vena kava inferior, hepatik ven, portal ven ve renal interlober venin sistolik ve diastolik pulsatiliteleri kullanılarak venöz sıvı balansını belirlemek için vexus skoru geliştirilmiştir. Bu çalışmada amaç, kontrast madde nefropatisini öngörmede Mehran kontrast nefropati risk skoru ile Vexus Skorunu karşılaştırmaktır. 01.04.2022 ile 30.09.2022 tarihleri arasında Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğine ayaktan başvuran ve elektif koroner anjiografi planlanan 194 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların koroner anjiografi öncesi, anjiografi sonrası 48. Saat ve 1. Hafta kan tetkik sonuçları Akut böbrek hasarı tanısı için kullanılmıştır. Ayrıca hastaların işlem öncesi vexus skoru ve mehran kontrast nefropati risk skoru hesaplanmıştır. Akut böbrek hasarı gelişen hastalarda mehran kontrast nefropati risk skoru ile vexus skoru karşılaştırılmıştır. Ayrıca akut böbrek hasarı gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında anlamlı farklılık gösteren tetkik sonuçları analiz edilmiştir. Hastalar, akut böbrek yetmezliği (ABY) olup olmamasına göre iki gruba ayrılmıştır. Bu iki grup arasında yaş, işlem öncesi sodyum değeri, işlem öncesi potasyum değeri, işlem öncesi kreatinin değeri, kontrast madde miktarı, nötrofillenfosit oranı, trombosit-lenfosit oranı, spot idrar protein-kreatinin oranı, spot idrar albumin-kreatinin oranı, NT-probnp, CRP değişkenleri cinsinden fark olup olmadığı ayrı ayrı araştırılmıştır. Kontrast Madde Nefropatisi (KMN) gelişen hastalarda işlem vi öncesi kreatinin ortalaması (p=0,014), nötrofil-lenfosit oranı ortalaması (p=0,062), trombosit-lenfosit oranı ortalaması (p=0,041), spot idrar protein-kreatinin oranı ortalaması (p=0,000), spot idrar albümin-kreatinin oranı ortalaması (p=0,000), NTproBNP ortalaması (p=0,000) anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Her iki grupta Yaş ortalaması (p=0,225), işlem öncesi sodyum ortalaması (p=0,225), işlem öncesi potasyum ortalaması (p=0,501), kullanılan kontrast madde ortalaması (p=0,536), c reaktif protein ortalaması (p=0,065) açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmamızın öncül amacı olan Mehran kontrast nefropati risk skoru ile Vexus skorunun karşılaştırılmasında ise %95 oranında pozitif korelasyon saptanmıştır. Vexus skoru, kontrast madde nefropatisi saptamada Mehran kontrast nefropati risk skorunun yanında kan tetkiklerine bağımlı olmadan güvenle kullanabilecek ultrasonografik skorlama sistemi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The causes of acute kidney injury (AKI) are classified as prerenal, renal and postrenal. Acute kidney injury due to the use of contrast media is considered among the renal causes. Contrast media nephropathy may be asymptomatic or may require renal replacement therapy. The Mehran contrast nephropathy risk score was established in 2004 to assess the risk of contrast media nephropathy. It is still in use today. With the widespread use of ultrasonography in recent years, the vexus score has been developed to determine venous fluid balance by using the systolic and diastolic pulsatility of the inferior vena cava, hepatic vein, portal vein and renal interlobar vein. The aim of this study is to compare the Mehran contrast nephropathy risk score with the Vexus score in predicting contrast media nephropathy. Between 01.04.2022 and 30.09.2022, 194 patients who applied to Muğla Training and Research Hospital cardiology outpatient clinic and were planned for elective coronary angiography were included in the study. The blood test results of the patients before coronary angiography, 48 hours after angiography and 1 week were used for the diagnosis of acute kidney injury. In addition, pre-procedural vexus score and mehran contrast nephropathy risk score were calculated. Mehran contrast nephropathy risk score and vexus score were compared in patients with acute kidney injury. In addition, test results that showed significant differences between groups with and without acute kidney injury were analyzed. The patients were divided into two groups according to whether they had acute renal failure (ARF). Age, pre-procedural sodium value, pre-procedure potassium value, pre-procedural creatinine value, contrast material amount, neutrophillymphocyte ratio, platelet-lymphocyte ratio, spot urine protein-creatinine ratio, spot urine albumin-creatinine ratio, NT-probnp, CRP variables between these two groups Differences in gender were investigated separately. In patients with Contrast Media Nephropathy (CMN), mean pre-procedural creatinine (p=0.014), mean neutrophil- viii lymphocyte ratio (p=0.062), mean platelet-lymphocyte ratio (p=0.041), mean spot urine protein-creatinine ratio (p= 0.000), mean spot urine albumin-creatinine ratio (p=0.000), mean NT-proBNP (p=0.000) were found to be significantly higher. In both groups, mean age (p=0.225), mean sodium before the procedure (p=0.225), mean potassium before the procedure (p=0.501), mean contrast agent used (p=0.536), mean c-reactive protein (p=0.065) No significant difference was found in terms of In the comparison of the Mehran contrast nephropathy risk score, which was the primary aim of our study, and the Vexus score, a 95% positive correlation was found. The Vexus score has been found to be an ultrasonographic scoring system that can be used safely, without being dependent on blood tests, in addition to the Mehran contrast nephropathy risk score in detecting contrast media nephropathy.