In vitro akut beyin kesiti kültüründe borun nöroprotektif etkilerin oksijen glikoz deprivasyonu modelinde incelenmesi
Investigating the neurprotective effect of bor on the oxygen glucose deprivation model with in vitro acute brain slice culture
- Tez No: 701610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar günümüzde hâlâ en tehlikeli ve yaşamsı zor süreçli hastalıklar arasında yer almaktadır. Nörodejenerasyon, ilerleyici sinir hücresi ölümleri ve beyin dokusu kaybı olarak açıklanır. Nörodejeneratif hastalıkların oluşumunda ve yaşlanmada oksidatif stresin de bir etken olduğu kabul edilmiştir. Nörodejeneratif hastalık patolojisi süresince gerçekleşen hücresel ölümün bir tedavisi olmayışı ve varolan ilaç tedavilerinin yalnızca motor fonksiyonları iyileştirmeye yönelik oluşu bu grup hastalıklar için yeni tedavi arayışını zorunlu kılmıştır. Bor katı yapıda bir elementtir, kolay çözünür. İnsanlar için esansiyeldir. Güçlü kemik ve kas gelişimi, kas koordinasyonu, bilişsel gelişim, kireçlenme tedavisi, mineral ve lipid metabolisması, enerji kullanımı, bağışıklık düzenleme gibi etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda antiinflamatuar, antikanser ve antioksidan olduğu güncel araştırmalarla gösterilmektedir. Bu çalışmada oksijen-glukoz yoksunluğu modelinde 1 saat süresince inkübe edilmiş akut beyin kesit kültürlerinde, nöronlar üzerinde oluşacak dejenerasyonun BA'in antiinflamatuar ve antioksidan özellikleri üzerinden tedavi edilebilirliği araştırılmıştır. BA'in dorsal dentat girus üzerinde, özellikle 10 mM BA uygulamasında, nöron hayatta kalımını istatiksel olarak anlamlı şekilde arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are still among the most dangerous and life-threatening diseases today. Neurodegeneration is described as progressive nerve cell death and loss of brain tissue. It has been accepted that oxidative stress is also a factor in the formation of neurodegenerative diseases and aging. The fact that there is no cure for cellular death during neurodegenerative disease pathology and the existing drug treatments are only aimed at improving motor functions necessitated the search for new treatments for this group of diseases. Boron is a solid element, easily soluble. It is essential for humans. It has effects such as strong bone and muscle development, muscle coordination, cognitive development, osteoarthritis treatment, mineral and lipid metabolism, energy use, immune regulation. At the same time, it is shown by current research that it is anti-inflammatory, anticancer and antioxidant.z In this study, the curability of degeneration on neurons in acute brain section cultures incubated for 1 hour in the oxygen-glucose deprivation model was investigated through the anti-inflammatory and antioxidant properties of boric acid. Boric acid has a positive effect on neuron health on the dorsal dentate gyrus, especially in the application of 10 mM boric acid. As a result of ANOVA and Q value tests, a significant difference was observed in the groups containing 10 mM boric acid.