Kekemeliği olan çocuklarda vestibüler ve proprioseptif işlemleme becerilerinin değerlendirilmesi
Assessment of vestibular and proprioceptive processing skills in children who stutter
  1. Tez No: 1014656
  2. Yazar: MUHAMMET TALHA TUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Nöroloji, Language and Speech Therapy, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 3-6 yaş aralığındaki kekemeliği olan çocukların vestibüler, dokunsal ve proprioseptif işlemleme becerilerini, tipik gelişim gösteren akranlarıyla karşılaştırmak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Antalya'da faaliyet gösteren Lara Çocuk Merkezi'nde gerçekleştirilmiş; otuz kekemelik tanısı almış ve otuz tipik gelişim gösteren çocuktan oluşan toplam 60 katılımcıyla çalışılmıştır (40 erkek, 20 kız; yaş ortalaması: 4.67 yıl). Duyusal işlemleme becerileri Dunn Duyu Profili'nin vestibüler, dokunsal ve proprioseptif alt ölçekleriyle, kekemelik şiddeti ise Kekelenen Hece Yüzdesi yöntemiyle ölçülmüştür. Bağımsız Örneklem t-Testi bulguları, kekemeliği olan çocukların vestibüler işlemleme puanlarının tipik gelişim gösteren akranlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğunu ortaya koymuştur (t(58) = 3.019; p = 0.004; Cohen d = 0.779). Dokunsal ve proprioseptif işlemleme puanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlemlenmemiştir. Cinsiyet değişkeni açısından ise tüm alt ölçeklerde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Sonuçlar, kekemeliğin duyusal bütünleme süreçleri üzerindeki etkilerinin özellikle vestibüler sistem düzeyinde belirginleştiğini ve bu durumun kekemeliğin nörogelişimsel altyapısında sensörimotor bütünleşme güçlüklerinin merkezi bir yer tuttuğuna işaret ettiğini göstermiştir. Bulgular, dil ve konuşma terapilerinde duyusal bütünleme temelli yaklaşımların entegrasyonunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare vestibular, tactile, and proprioceptive processing skills of children who stutter aged 3–6 years with those of typically developing peers. The research was conducted at Lara Child Center in Antalya with a total of 60 participants comprising 30 children diagnosed with stuttering and 30 typically developing children (40 males, 20 females; mean age = 4.67 years). Sensory processing skills were assessed using the vestibular, tactile, and proprioceptive subscales of the Dunn Sensory Profile, while stuttering severity was measured using the percentage of syllables stuttered. Independent samples t-test results revealed that children who stutter had significantly higher vestibular processing scores than their typically developing peers (t(58) = 3.019, p = 0.004, Cohen's d = 0.779). No statistically significant differences were found between groups in tactile and proprioceptive processing. Similarly, no significant gender differences were observed in any sensory processing subscale. The findings indicate that the impact of stuttering on sensory integration processes is most pronounced at the vestibular system level, suggesting that sensorimotor integration difficulties play a central role in the neurodevelopmental basis of stuttering. These results support the integration of sensory integration-based approaches into speech and language therapy.