Fen bilimleri öğretmen adaylarının öğrenme stilleri: Gömülü teori
Learning styles of pre-service science teachers: Grounded theory
  1. Tez No: 701654
  2. Yazar: NAZLICAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Çalışmanın amacı bir devlet üniversitesindeki üçüncü sınıf fen bilimleri öğretmen adaylarının öğrenme stillerini belirlemektir. Araştırma sorusu“Üçüncü sınıf fen bilimleri öğretmen adaylarının öğrenme stilleri nasıldır?”şeklindedir. Bu kapsamda nitel araştırma yöntemi ve kuram oluşturma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örneklem ve maksimum çeşitlilik ile belirlenmiştir. Katılımcıları seçerken ölçüt olarak Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri kullanılmıştır. Çalışma grubu 12 fen bilgisi öğretmen adayından oluşmaktadır. Verilerin toplanması 2019-2020 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilmiştir. Verileri toplama aracı olarak doküman, gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Araştırmacı veri toplama süreci boyunca sınıf içerisinde bulunarak gözlem yapmıştır. Görüşmeler uygun bir ortamda gerçekleştirilerek katılımcılardan gerekli izinler alınmıştır. Ses kayıtları transkript edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda kod, kategori ve tema oluşturulmuştur. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları tüm çalışma boyunca yapılmıştır. Örneğin, iç geçerliği sağlamak için veri toplama araçları alanında uzman kişilerin onayına sunularak dönütlere göre düzenlemeler yapılmıştır. İç güvenirliği sağlamak için ise veri analizi boyunca bir fen eğitimcisi ile kodlar tartışılarak fikir birliğine varılmıştır. Veriler yorum yapmadan direkt olarak sunulmuştur. Araştırma sonucunda fen bilimleri öğretmen adaylarının“Öz Düzenleme Yoluyla Öğrenme”,“Bağlantı Kurma Yoluyla Öğrenme”,“Anlatma Yoluyla Öğrenme”,“Girişimcilik Yoluyla Öğrenme”,“Yönlendirme Yoluyla Öğrenme”,“Dış Motivasyon Yoluyla Öğrenme”,“Erteleme/Kaçınma Yoluyla Öğrenme”,“Otorite Yoluyla Öğrenme”ve“İç Motivasyon Yoluyla Öğrenme”stillerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Dolayısıyla,“yapılandırılmamış/temellendirilmemiş”öğrenme stili kuramı ortaya atılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayanarak belirlenen öğrenme stillerinin doğrulanması veya yanlışlanması için okullarda ve üniversitelerde çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the learning styles of the third year pre-service science teachers in a state university. Research question is“What are the learning styles of the third grade pre-service science teachers?”. In this context, qualitative research method and grounded theory design were preferred. The study group of the research was determined by the criterion sampling and maximum diversity sampling. Kolb Learning Styles Inventory was used as a criterion for selecting participants. The study group consists of 12 pre-service science teachers. Data collection was carried out in the 2019-2020 academic year. Document, observation and semi-structured interview were used as data collection tools. During the data collection process, the researcher was in the classroom and observed. The interviews were conducted in a suitable environment and necessary permissions were obtained from the participants. Audio recordings have been transcribed. As a result of the analysis of the data, codes, categories and theme were created. Validity and reliability studies were performed throughout the study. For example, in order to ensure internal validity, data collection tools were submitted to the approval of experts in the field and arrangements were made according to the feedback. In order to ensure internal reliability, a consensus was reached by discussing the codes with a science educator during the data analysis. The data are presented directly without comment. As a result of the research, it was determined that the pre-service science teachers have“Learning through Self-Regulation”,“Learning through Connection”,“Learning through Narration”,“Learning through Entrepreneurship”,“Learning Through Guidance”,“Learning Through Extrinsic Motivation”,“Learning Through Procrastination / Avoidance”. Learning“, ”Learning Through Authority“ and ”Learning Through Intrinsic Motivation“ styles. Therefore, ”unstructured/ungrounded" learning style has been introduced. Studies can be conducted in schools and universities to confirm or falsify the learning styles determined based on the research results.