Üniversite öğrencilerinin olumsuz otomatik düşünceleriyle yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the negative automatic thoughts of university students and life satisfaction
- Tez No: 701722
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin olumsuz otomatik düşüncelerinin yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi bazı demografik değişkenlere göre incelenmektir. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ili Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinden 372 kişi oluşturmaktadır. Bu öğrenciler 18 farklı bölümde okuyan hazırlık ve 4 sınıf aralığındadır. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Otomatik Düşünceler Ölçeği ve Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Analitik istatistiksel değerlendirmelerde bağımsız gruplar arası sayısal veriler iki grup için Mann-Whithey U testi ile ikiden fazla grup için Kruskal Wallis Testi ile karşılaştırıldı. Bağımsız değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesinde Spearman's Korelasyon Testi kullanıldı. Bu araştırmanın ana problemi olan“Üniversite öğrencilerinin olumsuz otomatik düşünceleri ile yaşam doyumu arasında ilişki var mıdır?”sorusuna cevap aranmak üzere yapılan işlemlerden elde edilen bulguya göre; Otomatik Düşünceler Ölçeği toplam puanı ile Yaşam Doyumu Ölçeği toplam puanı ve genel yaşam doyumu alt boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Elde edilen bu bulguya göre bireylerin otomatik düşünceleri azaldıkça yaşam doyumlarının arttığı, otomatik düşünceleri fazlalaştıkça yaşam doyumlarının azaldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of negative automatic thoughts of university students on their life satisfaction according to some demographic variables. The sample of the study consists of 372 students from Gaziantep University, Gaziantep. These students are in the range of preparatory and 4th grade studying from 18 different departments. Personal Information Form, Automatic Thoughts Scale and Adult Life Satisfaction Scale were administered to the students. In analytical statistical evaluations, numerical data between independent groups were compared with Mann-Whithey U test for two groups and Kruskal Wallis Test for more than two groups. Spearman's Correlation Test was used to evaluate the relationship between independent variables. The main problem of this research,“Does the negative automatic thoughts of university students have an effect on their life satisfaction?”According to the findings obtained from the procedures carried out to seek an answer to the question; It was found that there was a strong and inverse statistically significant relationship between the Automatic Thoughts Scale total score and the Life Satisfaction Scale total score and the general life satisfaction sub-dimension. According to this finding, it was revealed that as the automatic thoughts of individuals decrease, their life satisfaction increases, and as their automatic thoughts increase, their life satisfaction decreases.