Evli bireylerin empatik eğilim, iletişim ve çatışma çözme stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the conflict resolution styles and communication and their empathic tendencies of the married individuals
  1. Tez No: 701742
  2. Yazar: ZUHAL GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAD DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı evli bireylerin çatışma çözüm stilleri, iletişim ve empatik eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya evlilik süresi 10 yıl ve üzeri evli olan 634 katılımcı dahil edilmiştir. Evli olan bireylere Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği, İletişim Ölçeği ve Empati Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Ölçeklerin uygulanması ile elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre sosyo-demografik değişkenlerden cinsiyet ile ÇÇSÖ alt boyutlarından olumlu, olumsuz ve geri çekilme stili arasında anlamlı bir ilişki olduğu (p≤0,05), itaat stili alt boyutu ve empati düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p≥0,05). Evlilik süresi ile ÇÇSÖ alt boyutlarından olumlu stil ve itaat stili arasında anlamlı bir ilişki olduğu (p≤0,05), olumsuz stil ve geri çekilme stili alt boyutu ve empati düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür (p≥0,05). Ayrıca ÇÇSÖ alt boyutları ile empati düzeyleri arasındaki doğrusal ilişki incelendiğinde ÇÇSÖ itaat stili ile empati düzeyleri arasında pozitif yönlü (p≤0,05); ÇÇSÖ olumsuz stili ile empati düzeyleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p≤0,05). Ancak ÇÇSÖ geri çekilme stili ile empati düzeyleri arasında negatif yönlü anlamsız bir ilişki ve ÇÇSÖ itaat stili ile empati düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamsız bir ilişki görülmüştür. Katılımcılarda iletişim becerileri ile empati düzeyleri arasında pozitif bir ilişki varlığı bulunmuştur. Araştırma da evlilik süresi uzun olan bireylerde iletişim ve empati düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Evli bireylerde empati ve iletişim düzeylerinin yüksek olması çatışma çözmede olumlu çatışma çözme stillerinin kullanılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the conflict resolution styles of the participants with a marriage duration of 10 years or more and communication and their empathic tendencies. A total of 634 participants with a marriage duration of 10 years or more were included in the study. Conflict resolution styles scale (CRSS), communication scale and empathy scale were applied to married individuals. In the study, the differentiation status of the scales according to demographic variables was examined. The data obtained by the application of the scales were evaluated with the help of SPSS 25.0 statistical program. According to the results obtained in the study, it was observed that there was a significant relationship between gender, a socio-demographic variable, and positive, negative, and withdrawal style from the CRSS sub-dimensions (p≤0.05), and there was no significant difference between the obedience style sub-dimension and empathy levels (p≥0.05). It was observed that there was a significant relationship between the duration of marriage and positive style and obedience style (p≤0.05), and there was no significant difference between negative style and withdrawal style sub-dimension and empathy levels (p≥0.05). In addition, when the linear relationship between CRSS sub-dimensions and empathy levels was examined, there was a positive correlation between CRSS obedience style and empathy levels (p≤0.05); A significant negative correlation was found between CRSS negative style and empathy levels (p≤0.05). However, there was a negative and insignificant relationship between the CRSS withdrawal style and empathy levels, and a positive and nonsignificant relationship between the CRSS obedience style and empathy levels. A positive correlation was found between communication skills and empathy levels of the participants. In the research, it was concluded that the communication and empathy levels of individuals with 10 years or more marriage period are high. High levels of empathy and communication in married individuals enable the use of positive conflict resolution styles in conflict resolution.