Tüketici hukukunda tüketici ile sözleşme kurma zorunluluğu
Obligation to conclude a contract in consumer law with consumer
  1. Tez No: 701752
  2. Yazar: DİLARA KALDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan çalışmamızın ilk bölümünde, sözleşme özgürlüğü bir kural olarak incelenecek, bu özgürlüğün Türk Hukuku'ndaki görünüm şekillerine bakılacak ve son olarak bu özgürlüğün sınırları ele alınacaktır. Devamında yer alan ikinci bölümde ise sözleşme özgürlüğü kuralının bir istinası olan sözleşme kurma zorunluluğu incelenecektir. Sözleşme kurma zorunluluğunun hukuki temellerinin ne olduğu ve bu yükümlülüğe uyulmamasının yaptırımının ne olacağı soruları cevaplanacaktır. Son bölümde ise sözleşme kurma zorunluluğunun Tüketici Hukuku'ndaki görünümü incelenecek, bu kapsamda Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun madde 6 mercek altına alınacaktır. Bu madde hükmüne aykırı hareket edilmesi halinde ne olacağına bakılacak ve yaptırımları ele alınacaktır. Sonuç olarak bu tezin amacı, sözleşme özgürlüğü kavramının ne olduğunu, Türk hukukundaki görünüm şekilleri ve sınırlarıyla birlikte bu kuralın istisnasını oluşturan sözleşme kurma zorunluluğunu ve bu zorunluluğun hukuki temelleriyle birlikte Tüketici Hukuku'ndaki görünümünün ne olduğunu okuyucuya izah etmektir.
Özet (Çeviri)
In the first part of our study, which is prepared as a master's thesis, the freedom of contract will be examined as a rule, the appearance of this freedom in Turkish Law will be examined, and finally the limits of this freedom will be discussed. In the second part, which follows, the necessity of forming a contract, which is an exception to the freedom of contract rule, will be examined. The questions of what the legal basis of the obligation to conclude a contract are and what will be the sanction of non-compliance with this obligation will be answered. In the last part, the appearance of the obligation to conclude a contract in the Consumer Law will be examined, and in this context, article 6 of the Law on the Protection of the Consumer will be examined. In case of violation of the provision of this article, what will happen will be examined and the sanctions will be discussed. As a result, the aim of this thesis is to explain to the reader what the concept of freedom of contract is, the necessity of forming a contract, which is the exception to this rule, together with the forms and limits of its appearance in Turkish law, and the legal basis of this obligation and its appearance in Consumer Law.