Özel ders veren bir fitness merkezinde müşteri memnuniyeti ölçümü ve kalite sistemi için iyileştirme önerisi
Improvement proposal for customer satisfaction measurement and quality system in a private tutoring fitness center
  1. Tez No: 701754
  2. Yazar: UFUK KILLAN
  3. Danışmanlar: DR. CEM TINAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde bulunan birebir özel ders hizmeti veren fitness merkezlerinin neredeyse tamamında literatürde verilen ve farklı kalite parametrelerine odaklanan kalite modellerinin yaygın olarak uygulanmadığı gözlemlenmektedir. Bu eksikliğin birçok sebebi olabilir ancak en önemlilerinden birisi sektörü düzenleme yetkisini elinde bulunduran Spor Genel Müdürlüğü Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu tarafından hazırlanan ve özel spor salonlarının işletebilmesi için şartları içeren "Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Özel Spor Salonları Talimatı'nda bir kalite sisteminin varlığının şart koşulmaması, daha çok fiziksel koşullar ve eğitim ile ilgili şartlara yoğunlaşmasıdır. Bu bulgulardan hareketle ülkemizde hala yeni bir model olan özel ders konseptinde hizmet veren bir fitness merkezi için müşteri memnuniyetini ölçümlemek ve elde edilen sonuçlara göre kalite iyileştirmesine yönelik tavsiyeler içeren bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Tez, konu ile ilgili bir literatür taraması ile başlamış, bir anket araştırması tasarımı hazırlanmış ve uygulamaya konmuştur. Anket araştırması sonuçları istatiksel yöntemlerle analiz edilmiş ve bu analizlerden kalite iyileştirilmesine yönelik çıkarımlar yapılmaya çalışılmıştır. Bu tezin ülkemizde özel ders konseptinde hizmet veren fitness merkezlerinin müşteri memnuniyetini ölçebilmeleri için özgün bir anket araştırması tasarımı ve uygulama neticesinde belirli sınırlamaları olsa dahi üyelerin daha çok hangi kalite parametlerine daha çok önem verdikleri ve araştırma sonucunda daha düşük memnuniyet tespit edilen konular için iyileştirme önerileri örnekleri verilerek ilerde yapılacak akademik çalışmalar için temel bir çalışma olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that almost all of the fitness centers that provide one-to-one private coaching in Turkey, the quality models in the literature that focus on different quality parameters given are not widely applied. There may be many reasons for this deficiency, but one of the most important ones is the“Turkish Body Building and Fitness Federation Private Gyms Instruction”which holds the authority to regulate the sector and includes the conditions for the operation of private gyms prepared by the General Directorate of Sports, Body Building and Fitness Federation. The instruction concentrates more on physical conditions and conditions related to education. Based on these findings, it is aimed to measure customer satisfaction for a fitness center serving in the concept of private coaching, which is still a new model in our country, and to conduct a study that includes recommendations for quality improvement according to the results obtained. The thesis commences with a literature review on the subject, a survey research design was prepared and put into practice. The results of the survey research were analyzed with statistical methods and inferences for quality improvement were tried to be made from these analyzes. In this thesis, although there are certain limitations as a result of an original survey research design and application, in order for the fitness centers serving in the concept of private lessons in our country to measure customer satisfaction, which quality parameters the members attach more importance to and improvement suggestions are given for the subjects with lower satisfaction as a result of the research It is aimed to be a basic study for future academic studies.