Beş faktör kişilik özelliklerine göre mutluluk korkusunda öznel iyi oluşun biçimlendirici rolü
The moderating role of subjective well being on therelationship be tween five factor personality trai̇ts and fear for happi̇ness
  1. Tez No: 701753
  2. Yazar: MELEK YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL AYVANSARAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mutluluk korkusu (cherofobia) kavramı henüz çok yeni bir mefhum olduğundan literatür araştırıldığında mutluluk korkusu alanında çok fazla çalışma olmadığı görülmektedir. Bu alanda yapılan ilk çalışma Joshanloo'nun yaptığı araştırma ile gündeme gelmiştir. Yapılan çalışmalarda doğu kültürlerinde mutluluk korkusunun batı kültürüne göre daha çok öne çıktığı görülmüştür. Mutluluğun ardından başlarına kötü olaylar gelecek düşüncesi yüzünden mutlu olmaktan kaçınan bireylerin olduğu görülmüştür. Bu araştırmadaki asıl amaç, Beş faktör kişilik özelliklerinin mutluluk korkusunda öznel iyi oluşun biçimlendirici rolünü incelemektir. Araştırmanın katılanlar 557 kişi (343 kadın / 214 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılanların yaş aralığı 20-65'tir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları olarak Mutluluk Ölçeği, Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş ölçeği ve 7 maddelik demografik bilgi anketi kullanılmıştır. Halihazırda devam eden salgın koşulları nedeniyle, veriler internet ortamında toplanmıştır. Hazırlanan anket formu Google Formlar yardımı ile dağıtılmış ve elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; Beş faktör kişilik özellikleri ile mutluluk korkusu ve öznel iyi oluş arasında ilişki bulunmuştur. Ayrıca Beş faktör kişilik özelliklerinden dışa dönüklük, deneyime açıklık ve duygusal dengenin mutluluk korkusunu yordayıcı etkisinde öznel iyi oluşun biçimlendirici rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the notion of cherophobia (fear of happiness) is a very new concept, when the literature is examined, it is seen that there are not many studies on the concept of cherophobia. The first study in this field gained currency with the research of . Studies have shown that fear of happiness is more prominent in eastern cultures than in western cultures. It has been observed that there are individuals who avoid being happy because of the thought that bad events will happen to them after happiness.The main purpose of this research is to examine the formative role of The Moderating Role of Subjective Well Being on the Relationship Be Tween Five Factor Personality Traits and Fear For Happiness . The participants of the research are 557 people (343 women / 214 men). The age range of the study group is 20 - 65. In this study; Happiness Questionnaire-Short Form, Big Five Personality Scale, Psychological Well-Being Scale and 7-item demographic information questionnaire were used as data collection tools. Due to the current epidemic conditions, the data were collected on the internet. The prepared questionnaire was distributed through Google Forms and the data obtained were evaluated in the SPSS package program. According to the findings of the study, a relationship was found between the Big five personality traits and the fear of happiness and subjective well-being. In addition, the Big five personality traits of extroversion, openness to experience and emotional stability have a formative role of subjective well-being in the predictive effect of fear of happiness.