Mother tongue interference in language learning: A study of Arab EFL learners learning English article system in Turkey
Dil öğrenmede ana dilin karışması : Yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Arapların Türkiye'de İngilizce tanımlık sistemini öğrenmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 701778
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Arapların L1'lerinin karışması nedeniyle İngilizce belirli ve belirsiz tanımlık kullanırken yaygın olarak yapılan hataları araştırmaktadır. Karma yöntem tasarımıyla, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen 37 kişiden oluşan bir grup iki görev aracılığıyla bu çalışmaya katıldı: bir zorunlu seçim çıkartım görevi ve yarı yapılandırılmış bir görüşme ile birlikte resim tanıtma. Bulgular, Arapçanın müdahalesinin araştırmaya katılanların İngilizce tanımlıkları öğrenme sürecini etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca sonuçlar, hataların çoğunun diller arası türde olduğunu ve bunların arasında istenmeyen tanımlık eklemenin ilk sırada yer aldığını göstermektedir. nitel veriler, katılımcıların deneyimlediği dilsel ve psikolojik faktörlerin etkili olduğunu göstermiştir. Çalışma, öğrencilerin İngilizce tanımlıkları çeşitli bağlamlarda doğru bir şekilde kullanma yeteneklerini ve becerilerini geliştirmeyi gerektiren bir dizi pedagojik çıkarımla sona erdi, öğrencilerin İngilizce tanımlıkları çeşitli bağlamlarda doğru bir şekilde kullanma yeteneklerini ve becerilerini geliştirmeyi gerektiren bir dizi pedagojik çıkarımla sona erdi.
Özet (Çeviri)
This study explores commonly occurring mistakes in using English definite and indefinite articles by Arab EFL learners, which are attributed to the interference of their L1. Through a mixed-method design, a group of 37 Arab EFL learners participated in this study through two tasks: a forced-choice elicitation and picture description as well as a semi-structured interview. The findings reveal that is interference of Arabic upon the English article system among the Arabic EFL learners. Moreover, the results show that the majority of errors are of inter-lingual type, among which the insertion of unwanted articles comes in the first rank. The qualitative data illustrate that there are linguistic and psychological influential factors experienced by the participants. The study concludes with a number of pedagogical implications, which call for improving students' skills and ability to use English articles accurately in various contexts.