Tedarik zincirinde blokzincir uygulamaları ve yeni bir model önerisi
Blockchain applications in the supply chain and a new model proposal
- Tez No: 830208
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Blokzincir teknolojisi sağlamış olduğu imkanlar ile birçok sektörde gelişim göstererek kullanılmaktadır. Blokzincir teknolojisinin bankacılık, ödeme sistemleri, askeri savunma sistemleri gibi sektörlerde yoğun olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tüm sektörleri doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen tedarik zinciri için blokzincir kullanımı gereklidir. Özellikle tedarik zinciri süreçlerinde daha verimli daha hızlı ve daha etkili süreç yönetimi için blokzincir teknolojisinden faydalanmak gerekir. Bu doğrultuda tedarik zincirinde yaşanacak aksaklıkların önüne geçebilmek adına blokzincir kullanımı hız, kalite ve güven açısından incelenmektedir. Bu çalışmada tedarik zinciri sorunları ele alınmış ve bu sorunların çözümlerinin blokzincir teknolojisi ile nasıl yapılabileceği incelenmiştir. Sağlık, ilaç ve gıda sektörleri başta olmak üzere sektörel anlamda yaşanan tedarik zinciri sorunlarına yer verilmiş, blokzincir teknolojisi ile sorunların çözüm uygulamaları anlatılmıştır. Bu uygulamaların daha da geliştirilebilmesi ve blokzincir teknolojisinden kapsamlı ve verimli olarak faydalanılabilmesi adına sahte ürün satışlarının önüne geçebilecek, firmalar ile paydaşları arasında köprü rolü görebilecek bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is used in many sectors with the opportunities it provides. It is known that blockchain technology is used extensively in sectors such as banking, payment systems, military defense systems. The use of blockchain is necessary for the supply chain, which directly and indirectly affects all sectors. Especially in supply chain processes, it is necessary to benefit from blockchain technology for more efficient, faster and more effective process management. In this direction, the use of blockchain is examined in terms of speed, quality and trust in order to prevent disruptions in the supply chain. In this study, supply chain problems are discussed and how to solve these problems with blockchain technology is examined. Supply chain problems experienced in the sectoral sense, especially in the health, pharmaceutical and food sectors, were included, and solution applications of problems with blockchain technology were explained. In order to further develop these applications and to benefit from blockchain technology comprehensively and efficiently, a model has been proposed that can prevent fake product sales and act as a bridge between companies and their stakeholders.