İletişim değerinin arttırılmasında yönetimin değerlendirmeleri raporuna ilişkin bir uygulama
An application regarding management's commentary report in increasing communication value
- Tez No: 812262
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) çerçevesinde entegre raporlama sistemi altında firmalar tarafından hazırlanan yıllık faaliyet raporlarının standartlaştırılması ihtiyacını incelemektedir. Operasyonel raporlama uygulamalarında artan karmaşıklık ve çeşitlilik dikkate alınarak, bu işlemleri standartlaştırmak ve genel raporlama kalitesini artırmak amacıyla yeni bir uygulama sunulmaktadır. Çalışmada öncelikle kurumsal raporlamalar ve yıllık faaliyet raporunun içeriği incelenmiştir. Sonrasında, yönetimin değerlendirmeleri ve yönetimin değerlendirmelerinin ana unsurları ele alınmıştır. Son olarak, yönetimin değerlendirmelerinin altı ana unsuruna örnek teşkil etmesi amacı ile varsayımsal bir teknloji firması üzerinden örnek uygulama sunulmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, yönetim değerlendirmeleri alanındaki devam eden tartışmalara önemli katkılar sağlamakta ve IFRS bağlamındaki düzenleyiciler ve firmalar için pratik, uygulanabilir sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the need for standardization in the creation of operational reports prepared by firms under the Integrated Reporting System within the International Financial Reporting Standards (IFRS) framework. Recognizing the increasing complexity and heterogeneity in operational reporting practices, it proposes a novel application to standardize these procedures and enhance overall reporting quality. In the study, first, the enterprise reports and the content of the annual report were examined. Next, management's commantary and key elements of management's commantary are discussed. Finally, a sample application is presented on a hypothetical technology firm to set an example for the six main elements of management's commantary. This study's conclusions significantly contribute to the ongoing discourse in the field of management evaluations and offer practical implications for both regulators and firms in the IFRS context.