The impact of Syrian refugees on political preferences in Turkey
Suriyeli mültecilerin Türkiye'de siyasi tercihlere etkisi
  1. Tez No: 638212
  2. Yazar: HÜSAME DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH TÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Suriyeli mültecilerin Türkiye'de siyasi tercihlere etkisini ortaya çıkarmayı amaçla- maktadır. Türkiye için mevcut literatür Suriyeli mültecilerin etkisini il düzeyinde çalışırken, bu çalışma mültecilerin etkisini ortaya çıkarmak için ilçe düzeyinde veri setini kullanmakta ve 970 ilçedeki mülteci yoğunluğu ve Kasım 2011'den Kasım 2015'e kadar olan dönem içerisindeki ardışık üç parlamenter seçimdeki siyasi partilerin oy oranlarına/yüzdelerine ve araç değişken araştırma dizaynına dayanan quasi-experimental ampirik bir stratejiden yararlanmıştır. Araştır- manın sonucu olarak, 2015 yılındaki yaklaşık 2.7 milyon (günümüzde 3.6) Suriyeli mültecinin iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) desteğini değiştirmediği gözlemlenmiş ve labor market teorisini destekleyecek bir kanıt bulunamamıştır. Ancak, iki büyük muhale- fet partisi olan Cumhuriyetçi Halk Partisi'nden (CHP) Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) oy geçişi gözlemlenmiştir. Mülteci akınının sonucu olarak MHP'nin oy desteğinin arttığı, CHP'nin desteğinin ise azaldığı gözlemlenmiştir. Bu bulgu milliyetçi görüşlerin yerli seçmenlerin mül- teci akını konusundaki endişelerinden/toplumsal yapı hakkındaki kaygılarından yararlanması ve yerli seçmenlerin bu endişeleri/kaygıları göz önünde bulundurarak siyasi tercihlerini be- lirlemesi gözlemi ile tutarlıdır. Bu bulgu aynı zamanda göçün dünya literatüründeki kültürel kanal aracılığı ile yerli seçmenlerin siyasi tercihlerini belirleyebileceği teorisini desteklemekte- dir. Ayrıca kültürel kanal teorisini destekleyecek diğer bir bulgu ise Suriyeli mülteci akınının Halkların Demokratik Partisi (HDP) için oy desteğini artırması ile gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the impact of Syrian refugees on political preferences in Turkey. A quasi-experimental empirical strategy is implemented—based on an instrumental variable design—by exploiting town-level variation (out of 970 towns/subprovinces) in refugee intensity and vote shares of political parties in the three consecutive parliamentary elections from November 2011 to November 2015 in this research, while the existing papers use only province-level data. As a result, 2.7 million (3.6 now) Syrian refugees in 2015 did not change the support for the ruling party, Justice and Development Party (JDP) and no evidence for labor market theory is observed. However, vote shifts between the two main opposition parties are observed, from the Republican People's Party (RPP) to the Nationalist Movement Party (NMP). NMP increased its vote share while the vote share of RPP declined as a response to refugee influx into Turkey. This finding is consistent with the observation that nationalistic views could benefit from native voters' worries/compositional concerns about the refugee influx, which supports cultural channel in the world literature through which immigration shows its impact on political preferences of natives. Moreover, cultural channel theory is also supported with the observation that Syrian refugee influx increased the support for People's Democratic Party (PDP).