Bankaların finansal marka değerleri ile marka denkliği unsurları arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Ankara ilinde bir uygulama
Examination of the relations between financial brand values and brand equity elements of banks: An application in Ankara
  1. Tez No: 701891
  2. Yazar: ARDA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneticiler İçin Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzün çetin rekabet koşullarında sürdürülebilir ve güçlü bir marka yaratmak, kalıcı bir şekilde büyümeyi ve bu büyümeyi korumayı amaçlayan tüm şirketlerin en önemli amaçlarından biri haline gelmiştir. Marka başarısının bir belirteci marka değeridir. Marka değeri, Aaker tarafından“bir ürün veya hizmet tarafından bir işletmeye ve/veya o işletmenin tüketicilerine sağlanan değeri artıran ya da azaltan, bir markanın ismine ve sembolüne bağlı aktif ve pasif unsurlar topluluğu”olarak tanımlanmıştır. Dolayısıyla, marka değeri fiyatlar veya hisseler ile doğrudan etkileşimli de olsa hedef kitle olan tüketici ile de doğrudan etkileşimlidir. Şirketler tarafından hedef kitlelerine sunulan ürünlere ve hizmetlere karşı ilgili markaların hedef kitle tarafından değerlendirilmesi; marka denkliği, algılanan kalite, markanın bilinirliği, marka çağrışımları ve marka bağlılığı kavramlarının önemini gitgide artırmıştır. Bu tezin amacı; bankacılık sektörü çerçevesinde, bankacılık hizmetlerinin hedef aldığı kitledeki tüketicilerin demografik dağılımlarının ve özelliklerinin incelenmesini, tüketicilerin tercih ettikleri bankaların dağılımlarının belirlenmesi ve bu bankaların marka denkliği, denkliğin alt boyutları olan algılanan kalite, marka bilinirliği, marka çağrışımı ve marka bağlılığı kapsamında incelenmesini ve bankaların finansal marka değerleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi konularını kapsamaktadır. Bu amaç çerçevesinde, 414 kişi ile yapılan anket çalışması ile marka değerini ölçme yöntemleri olan finansal düzey ve tüketici düzeyi olmak üzere iki farklı ölçüm yöntemi kullanılarak bankaların marka değeri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's tough competitive conditions, creating a sustainable and strong brand has become one of the most important goals of all companies that aim to grow permanently and maintain this growth. One of the markers of brand success is brand value. Brand value is defined by Aaker as“the collection of active and passive elements linked to the name and symbol of a brand that increase or decrease the value provided by a product or service to a business and / or its consumers”. Therefore, even though brand value interacts directly with prices or shares, it is also directly interacting with the target audience, the consumer. Evaluation of the relevant brands by the target audience against the products and services offered by the companies to their target audiences, the importance of the concepts of brand equity, perceived quality, brand awareness, brand associations and brand loyalty has gradually increased. The aim of this thesis is; in the framework of the banking sector, examining the demographic distribution and characteristics of the consumers in the banking services, determining the distribution of banks preferred by consumers and examining these banks within the scope of brand value, perceived quality, brand awareness, brand association and brand loyalty, which are sub-dimensions of equivalence, and financial brand values of banks. It covers the subjects of examining the relations between. For this purpose, with a survey conducted with 414 people, the brand value of banks was analyzed using two different measurement methods, financial level and consumer level, which are the methods of measuring brand value.