Performativity and preference of gender in Jeffery Eugenides's Middlesex and Virginia Woolf's Orlando
Jeffrey Eugenides'in Middlesex ve Virginia Woolf's Orlando'sında toplumsal cinsiyet performansı ve tercihi
- Tez No: 701928
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GAMZE SABANCI UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezin amacı, Virginia Woolf'un Orlando: A Biography (1928) adlı eseri ve Jeffrey Eugenides'in Middlesex (2002) romanında da değinildiği üzere; toplumsal cinsiyetin performans ve tercih açısından tasvirini ve nasıl bir seçim olabileceğini, Judith Butler'ın performatiflik kavramı ışığında araştırmaktır. Bu araştırmada, çoğunlukla Butler'ın toplumsal cinsiyetin performans olduğuna dair olan savumnasından hareketle, her iki romanın da toplumsal cinsiyeti nasıl tasvir ettiği ve biçimlenmesindeki toplumsal ve kültürel müdahaleyi göz önünde bulundurarak toplumsal cinsiyetin nasıl canlandırılabileceğine odaklanacaktır. Simone de Beauvoir'ın İkinci Cins (1949) adlı kitabında betimlenen, eril ve dişil kimliklerinden oluşan; toplumsal ve kültürel bir kurgu olarak toplumsal cinsiyet teorisi, bahsi geçen iki romanda da örneklendiği gibi yoğun olarak kullanılacaktır. Ancak bu tez, her iki romanın da toplumsal cinsiyete biyolojik cinsiyetin kişinin cinsiyetini belirlediği fikrinden yola çıkan davranışsal, sosyal ve kültürel bir kavram olarak baktığını gösterecektir. Ayrıca her iki roman da toplumsal cinsiyeti giyim yoluyla ya da her bir cinsiyetin özelliklerini canlandırarak inceleyecektir. Son olarak, bu tez toplumsal cinsiyetin bir seçim olduğu sonucuna varacaktır, çünkü toplumsal cinsiyet, toplum tarafından uzun bir süre boyunca kadın ve erkek cinsiyetlerinin inşasına yol açan davranışların bir performansıdır. Bu performatifliğin bir sonucu olarak cinsiyet; bireyin herhangi bir sosyal, kültürel ve hatta fiziksel kısıtlama olmaksızın yapabileceği bir seçim ve kişisel bir seçimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the depiction of gender in terms of performance and preference and how it can be a choice in Virginia Woolf's Orlando: A Biography (1928) and Jeffrey Eugenides's Middlesex (2002), primarily in light of Judith Butler's theory of performativity. The main focus will be on how both novels portray gender and how gender can be acted out taking into consideration the social and the cultural interference in gender shaping, mostly drawing upon Butler's understanding of gender performance. Simone de Beauvoir's theory of gender as a social and cultural construction of masculine and feminine in The Second Sex (1949) will also be utilized extensively as it is exemplified in the two novels. However, this thesis will show that both novels look at gender as a behavioral, social, and cultural construct that departs from the idea that biological sex determines someone's gender. as well as, both novels examine gender through clothing, or through acting out the characteristics of each gender. Finally, this thesis will conclude that gender is a choice because gender is a performance of behaviors constructed by society over a long period of time which led to the construction of female and male genders. As a result of this performativity, gender is a preference and a personal choice that the individual can make without any social, cultural, and even physical constraints.