Literatürde deneyimsel pazarlama konusunda yapılmış araştırmalar üzerine bir inceleme
An investigation on the researches made about experiential marketing in the literature
  1. Tez No: 701963
  2. Yazar: BERKE OĞULCAN ŞİŞMANLAR
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Deneyimsel pazarlama ile ilgili yapılan araştırmaların artmasıyla birlikte, bu araştırmaları inceleyen çalışmaların yapılması ihtiyacı çerçevesinde şekillenen bu çalışma ile deneyimsel pazarlama araştırmalarının yöntemsel boyutlarını, tanımlayıcı özelliklerini ve genel eğilimlerini tespit etmek amaçlanmıştır. Bu araştırmada, günümüz işletmelerince kullanılan günden güne daha fazla yayılım gösteren deneyimsel pazarlama araştırmalarına ilişkin yazın taraması yapılmıştır. Araştırmada önce deneyimsel pazarlama konusu ele alınmıştır. Devamında 2010-2020 yılları arasında hazırlanmış olan lisansüstü tezlerinde dizinde“deneyimsel pazarlama”olanların içerik analizi yapılmıştır. Toplamda 76 yüksek lisans ve doktora tezinin içerik analizi yöntemiyle incelendiği bu çalışmanın mevcut durumun genel hatlarıyla ortaya konulması sayesinde yapılacak yeni araştırmalara yol gösterici bir rehber olması hedeflenmiştir. Bir alanın anlaşılabilmesi için konu ile alakalı bilimsel kaynakların incelenmesi ve çalışma üzerindeki fırsatların belirlenmesi önemlidir. Elde edilen bulgular neticesinde, bu alanda yazılan tezlerin künye bilgilerinin, kullanılan metodolojik eğilimlerin resmedilmesi sağlanmıştır. Araştırma yöntemi eğilimleri düşünüldüğünde nicel araştırmaların nitel araştırmalara oranla daha çok tercih edildiği bilgisine ulaşılmıştır. Eğilimlerin istatistiki boyutu bağlamında betimsel analizlerin daha fazla tercih edildiği, parametrik analizlerin non-parametrik analizlerden daha çok tercih edildiği görülmüştür. İstatistik analizlerinde en çok SPSS programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, deneyimsel pazarlama alanında çalışma yapmak isteyen araştırmacılara öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, which was shaped within the framework of the need to conduct studies examining these researches with the increase of research on experiential marketing, it was aimed to determine the methodological dimensions, descriptive features and general tendencies of experiential marketing research. In this research, literature review has been conducted on experiential marketing researches that are used by today's businesses, which spread more and more day by day. In the research, experiential marketing issue was first discussed. Subsequently, in the postgraduate theses prepared between the years 2010-2020, the content analysis of those with“Experiential Marketing”in the index was made. This study, in which a total of 76 master's and doctoral theses were examined with content analysis method, is aimed to be a guiding guide for new researches, thanks to the general outline of the current situation. The study is expected to assist researchers in considering the historical development of their fields, current situations and trends in these fields, in terms of realizing the deficiencies and repetitions. In order to understand a field, it is important to examine the scientific resources related to the subject and to identify the opportunities on the study. Considering the research method trends, it has been found that quantitative research is more preferred than qualitative research. In the context of the statistical dimension of trends, descriptive analyzes are preferred more, and parametric analyzes are preferred over non-parametric analyzes. SPSS program used the most in statistical analysis. As a result; Suggestions have been developed for researchers who want to work in the field of experiential marketing.