Hemşirelerin psikososyal bakım yetkinlikleri ile eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of nurse's psychosocial care competences and educational needs
- Tez No: 701964
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin psikososyal bakım yetkinlikleri ile eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırma Ekim-Aralık 2020 tarihleri arasında araştırmaya alınma kriterlerine uyan 240 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak ''Hemşireler için Kişisel Bilgi Formu'', ''Hemşirelerin Psikososyal Bakım Aktiviteleri ile ilgili Eğitime İhtiyaç Duyma Durumlarını Belirleme Formu'' ve ''Psikososyal Bakım Yetkinliği Öz Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Spearman Korelasyon Analizi, Regresyon Analizi ve Games Howell test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to determine the psychosocial care competencies and educational needs of nurses. This research has been done in a training and research hospital on the Anatolian side of Istanbul. The research was carried out with 240 nurses who meet the criteria for appointment to the research between October and December 2020. Within the scope of the research,“Personal Information Form for Nurses”,“Determining Nurses' Need for Training on Psychosocial Care Activities Form”and“Psychosocial Care Competence Self-Assessment Scale ”were used as data collection tools. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the research. Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Spearman Correlation Analysis, Regression Analysis and Games Howell test were used to evaluate the data.