Çocukluk çağı hashimoto hastalığında tedavi alan ve almayan gruplardaki tiroid otoantikor düzeylerinin seyri
In childhood hashimoto's disease in groups with and without treatment progress of thyroid autoantibod levels
- Tez No: 701977
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Hashimoto Tiroiditi (HT), (kronik otoimmün tiroidit) iyot yetersizliği görülmeyen bölgelerdeki hipotiroidizmin en sık görülen nedenidir. HT tanısı ile izlenmekte olan hastaların yaklaşık %20-30'luk kısmında bireyin genetik yatkınlığından bahsetmek olasıdır. HT otoimmün saldırıya karşı tiroid bezinin immünolojik toleransının kaybolması olarak karşımıza çıkmaktadır. Hashimoto tiroiditi patogenezi; kademeli olarak ilerleyici, guatrın eşlik ettiği ya da etmediği otoimmün yanıtın tiroid bezi hücrelerini apoptozise sürüklediği bir hastalık olarak tanımlanabilir. Çalışmamızda çocukluk çağında hashimoto hastalığı tanısı alan hastalar, tedavi verilen ve tedavisiz izlenen gruplar olarak ayrılmıştır. Tedavi verilen ve tedavisiz izlenen grupların otoantikor seyri, hastanın klinik ve laboratuvar bulgularıyla birlikte karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem : Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde hashimoto tiroiditi tanısı alan hastaların dosya kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Belirlenen sürede 249 hasta dosyası tetkik edilmiştir. Hormon tedavisi alan ve tedavisiz izlenen hastalar karşılaştırılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, klinik ya da biyokimyasal olarak hipotiroidi, ötroidi ya da hipertiroidi dönemleri, hormon tedavisi alıp almaması, kullandığı hormon replasman tedavisi dozu, kullanım süresi, hastaların süreç içerisindeki kliniği, tiroid bezi değişiklikleri, ek sistem bulguları, antiTG, antiTPO, sT3, sT4 ve TSH düzeyleri kaydedilmiştir. İlgili hastaya ait geriye dönük birden fazla kayda ulaşılması durumunda ilaç kullanımı sonrası en son kaydı çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular : Çalışmaya toplamda 249 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastaların 116'sı hormon replasman tedavisi alan 133'ü ise tedavisiz izlenen hastalardan oluşmaktadır. Tüm hastaların yaşları ortalama 13,91±3,71, ortanca yaş 14,8, en küçük yaş 3,56, en büyük yaş ise 19,95 yıldır. Tanı aldıkları yaşlar ise ortalama 11,51±3,79, ortanca tanı yaşı 12, en küçük tanı yaşı 1, en büyük tanı yaşı ise 17'dir. Toplam 249 hastanın 74'ünün (%29,7) özgeçmişinde bir hastalık öyküsü bulunmaktadır. Bu hastalarının 77'sinin (%30,9) ise soy geçmişinde bir hastalık öyküsü bulunmaktadır. Otoimmün yanıtın verdiği hasarın erken hormon replasman tedavisi ile önüne geçilebileceği verisini litaratüre sunmayı amaçladığımız çalışmamızda, ilk ölçülen anti TPO iii değerleri ile 12.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Hashimoto's thyroiditis (chronic autoimmune thyroiditis) is the most common cause of hypothyroidism in areas without iodine deficiency. It is possible to talk about the genetic predisposition of the individual in approximately 20- 30% of the patients followed up with the diagnosis of HT. HT appears as the loss of immunological tolerance of the thyroid gland against autoimmune attack. Pathogenesis of Hashimoto's thyroiditis; It can be defined as a gradually progressive disease in which the autoimmune response, with or without goiter, leads the thyroid gland cells to apoptosis. In our study, patients diagnosed with Hashimoto's disease in childhood were divided into groups that were treated and followed up without treatment. It was aimed to compare the autoantibody course of the treated and untreated groups, together with the patient's clinical and laboratory findings. Materials and Methods: Files of patients diagnosed with hashimoto's thyroid in Ankara City Hospital Pediatrics Clinic were retrospectively analyzed. During the specified period, 249 patient files were examined. Patients who received hormone therapy and those who were followed up without treatment were compared. Age, gender, clinical or biochemical hypothyroidism, euthyroid or hyperthyroidism periods of the patients, whether or not they received hormone therapy, the dose of hormone replacement therapy used, duration of use, the clinic of the patients in the process, thyroid gland changes, additional system findings, antiTG, antiTPO, fT3 , fT4 and TSH levels were recorded. If there is more than one retrospective record of the relevant patient, the most recent record after the start of drug use was included in the study. Results: A total of 249 patients were included in the study. Of these patients, 116 were treated with hormone replacement therapy and 133 were followed without treatment. The mean age of all patients was 13.91±3.71 years, the median age was 14.8, the youngest age was 3.56, and the oldest was 19.95 years. The mean age at which they were diagnosed was 11.51±3.79 years, the median age at diagnosis was 12, the minimum age at diagnosis was 1, and the highest age at diagnosis was 17. 74 of 249 patients (29.7%) had a history of the disease. 77 of these patients (30.9%) had a family history of the disease.