LGBTİ bireylere karşı homofobik tutum ve davranışlardaki değişimin LGBTİ bireylerin sosyo-ekonomik statü seviyelerine bağlı olarak incelenmesi
An investigation of the homophobic attitude and behaviorof LGBTI individuals depending on the socio-economic status levels of LGBTI individuals
- Tez No: 701998
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bireyin yaşamındaki cinsel ve hissi çekim, bağlılık ve istek ve bunların oluşması, fantezileri ve arzuları ile ilgili olan cinsel yönelimlerinden en çok dikkat çekeni ve tartışılanı eşcinselliktir. Çalışmadaki amaç, eşcinsel bireylerin sosyo-ekonomik ve tanınırlık seviyesinin, eşcinsel bireylerin toplum içinde duygusal, fiziksel veya sözel olarak istismara maruz kalması olarak tanımlanan“homofobi”üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılan odak grup çalışmaları kapsamında, 18 yaş üzeri İstanbul'da yaşamını sürdüren LGBTİ bireylerin toplum içerisinde yaşadıkları homofobik ve transfobik davranış ve tutumlara maruz kalmamak için aldıkları önlemler, meslek seçiminde özgür olabilmek için geliştirdikleri stratejiler, sosyal medyanın etkisi, bireylerde sosyo-ekonomik statü düzeyinin arttırılması ile ilgili fikirleri incelenmiştir. Ayrıca heteroseksüel kişilerden oluşmuş farklı meslek gruplarından kişiler ve LGBTİ bireylerin yakın akrabaları da farklı odak gruplarını oluşturmuştur. Çalışmada LGBTİ bireylere karşı homofobik tutum ve davranışlardaki değişimin farklı cinsel yönelimli bireylerin sosyo-ekonomik statüleri ile bağlantılı incelenmiştir. Araştırma bulguları ışığında, sosyo-ekonomik düzeyin algıya etkisinin değiştiği, gelirin ve statünün yükselmesi ile LGBTİ bireylere yönelik takınılan tutum ve tavırların yumuşadığı, toplumun daha fazla hoşgörü sergilemesi ile LGBTİ bireyin daha huzurlu bir yaşam sürdüğü ve kendisini daha güvende hissettiği görülmüştür. Özellikle aile ve akrabalardan gelen eleştirilerin, LGBTİ bireylerin gelir artışı ile birlikte azaldığı da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Homosexuality is the most notable and discussed sexual orientation of the individual's sexual orientation, which relates to attraction, commitment and desire and their formation, fantasies and desires. The aim of the study is to examine the impact of the socio-economic and recognition level of gay individuals on“homophobia”, which is defined as the emotional, physical or verbal abuse of gay individuals in society. Within the scope of the focus group study using qualitative research management, the measures taken by LGBTI individuals over the age of 18 who live in Istanbul to avoid being exposed to homophobic and transphobic behaviors and attitudes in society, the strategies they develop to be free in their career choices, the impact of social media, their ideas about increasing the level of economic status were examined. In addition, people from different professions consisting of heterosexual people and close relatives of LGBTI individuals also formed different focus groups. In the study, the change in homophobic attitudes and behaviors towards LGBTI individuals was examined in relation to the socio-economic status of different sexually oriented individuals. In the light of the findings of the research, it was observed that the effect of socio-economic level on perception changed, the attitudes towards LGBTI individuals softened with the increase of income and status, and the more tolerance of the society, the LGBTI individual lived a more peaceful life and felt more secure. It is predicted that the criticisms, especially from the family and relatives, will decrease with the increase in income.