Development of broomrape (Orobanche spp., Phelipanche spp.) -resistant tomato (Solanum lycopersicum) using gene editingtechnology (CRISPR)
Gen düzenleme teknolojisi (CRISPR) kullanılarak canavar otuna (Orobanche spp., Phelipanche spp.) karşı dayanıklı domates geliştirilmesi
  1. Tez No: 678884
  2. Yazar: CANSU BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Domates, dünyada yoğun bir şekilde üretimi ve tüketimi yapılan, ekonomik değeri olan başlıca kültür bitkilerdendir. Çevre koşulları, toprak yapısı, bitki besleme uygulamaları, sulama yöntemleri, patojenler gibi üretimi kısıtlayan ve verimi etkileyen etmenler, domates üretiminde de oldukça kısıtlayıcıdır. Dünyada ve ülkemizde domates yetiştiriciliğini kısıtlayan unsurlardan birisi de konukçusuna bağlı olarak hayatını sürdüren tam parazitik yabancı otlardan birisi olan“canavar otları”dır (Orobanche spp. / Phelipanche spp.). Uygun çevre şartlarında, karotenoid yolağı ile sentezlenen ve konukçu bitki köklerinden salgılanan bir bitki hormonu olan“strigolaktonlar”sayesinde çimlenen canavar otu tohumları domateste zarar meydana getirmektedir. Bu tezde domateste strigolakton üretiminde temel rol oynadıkları bilinen SlCCD7 ve / veya SlCCD8 (Carotenoid Cleavage Dioxygenase 7 ve 8) genleri CRISPR- Cas9 gen düzenleme teknolojisi ile manipüle edilmiştir. Bu yöntem dahilinde tasarlanan rehber RNA'lar ve Cas9, Agrobacterium-aracılı bitki transformasyonu yöntemi kullanılarak domatese aktarılmıştır. Elde edilen birçok slccd7, slccd8 ve slccd7-slccd8 mutantının arasında, özellikle SlCCD7 geninin ekson 1 bölgesinde Thr42-Val105 arasında meydana gelen büyük bir homozigot bialellik“in-frame”mutasyonu taşıyan T2 mutantlarında, büyük olasılıkla strigolakton yolağının negatif yönde etkilediği ve Orobanche / Phelipanche spp.'ye karşı bir dayanım sağladığı düşünülmektedir. Bu“in-frame”mutasyonunu taşıyan mutantlar, agronomik özellikleri ve -olası- canavar otu dayanımları bakımından önemli birer ıslah materyali olma potansiyeli taşımaktadırlar. Bu çalışmadaki yöntemlerin, bu konu dahilinde yapılacak olan diğer çalışmalara da yol gösterici olması ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Tomato is one of the main cultivated plants with economic value and extensive production-consumption in the World. The factors limiting production and affecting yields, such as environmental conditions, soil structure, plant nutrition practices, irrigation methods, and pathogens, are also quite restrictive in tomato cultivation. Broomrape (Orobanche spp. / Phelipanche spp.) is a completely parasitic weed that survives depending on its host and causes yield and quality losses in tomato in the World, including Turkey. Under suitable environmental conditions, broomrape seeds germinate by a“strigolactones”signal, a plant hormone synthesized by the carotenoid pathway and secreted from the host plant's roots. In this thesis, SlCCD7 and/or SlCCD8 (Carotenoid Cleavage Dioxygenase 7 and 8) genes, that are known to play a critical role in strigolactone synthesis in tomato, were manipulated by CRISPR-Cas9 gene-editing technology. Guide RNAs and Cas9 designed in this method were transferred to tomato using the Agrobacterium-mediated plant transformation method. Among the many transgenic events, deletion/insertion knockouts and in-frame modifications of slccd7, slccd8, and slccd7-slccd8 were generated. The significant homozygous biallelic“in-frame”mutation between Thr42- Val105 in the SlCCD7-exon 1 region of slccd7 T2 mutants has been characterized. The in-frame mutation may negatively affect the strigolactone pathway and provide resistance against Orobanche spp. / Phelipanche spp. Mutants with this“in-frame”mutation have the potential to be an essential breeding material in terms of their agronomic characteristics and -possible- broomrape resistance genetic source.