COVID-19 pandemi sürecinde okul öncesi dönem çocuklarının oyun ve etkinlik tercihlerinin incelenmesi
Investigation of preschool children's play and activity preferences in the covid-19 pandemic process
- Tez No: 702020
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde okul öncesi dönem çocuklarının oyun ve etkinlik tercihlerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz yöntemi ile durum tespiti yapılmış ve demografik özelliklere göre oyun ve etkinlik tercihlerinin dağılımları açıklanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 öğretim yılında İstanbul ilinin Arnavutköy ilçesinde okul öncesi devlet kurumlarında öğrenim gören 3-6 yaş çocukların ebeveynleri ve okula devam etmeyen çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmaya 213 ebeveyn katılmıştır. Araştırmada olasılık temeli olmayan örnekleme türünden kota örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”ve“Anket Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ebeveynlerin, oyunu daha çok eğlence aracı olarak gördükleri saptanmıştır. COVID-19 pandemi sürecinde ebeveynlerin %46,9'u evde çocukların oyunları için ortamı yeterli bulurken %53,1'inin oyun ortamı, materyal desteği ve program içeriğine ihtiyaç duyduğu kaydedilmiştir. Bu süreçte çocukların %40,8'inin oyunlarında değişiklik gözlenmediği, %40,2'sinin ise oyun arkadaşlarında, oyun materyallerinde, oyun türlerinde, oyun içi iletişimlerinde değişiklik yaşadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the play and activity preferences of preschool children during the COVID-19 pandemic process. The situation was determined by the descriptive analysis method of the research data and the distribution of game and activity preferences according to demographic characteristics was explained. The sample of the research consists of the parents of children aged 3-6 who are studying in pre-school state institutions in Arnavutköy district of Istanbul in the 2020- 2021 academic year and the parents of children who do not attend school. The research was conducted with 213 parents. In this study, quota sampling method, which is a nonprobabilistic sampling type, was used.“Demographic Information Form”and“Survey Form”prepared by the researcher were used as data collection tools. As a result of the analyzes, it was determined that the parents saw the play more as a means of entertainment. During the COVID-19 pandemic, while 46.9% of parents found the environment sufficient for children's plays at home, it was noted that 53.1% needed a play environment, material support and program content. In this process, it was determined that 40.8% of the children did not observe any changes in their plays, while 40.2% experienced changes in their playmates, play materials, play types, and in-game communication