COVİD-19 pandemi sürecinde 3-6 yaş çocuklarının sosyal duygusal sağlamlık ve psikolojik iyi oluş durumlarının incelenmesinde okul öncesi öğretmenleri ve ebeveynlerinin görüşleri
The views of preschool teachers and parents on the examination of social emotional and psychological well-being status of 3-6 years old children during the COVID-19 pandemic process
- Tez No: 692438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; dünya genelinde etkisini gösteren Covid-19 pandemi sürecinde 3-6 yaş çocuklarının, okul öncesi öğretmenlerinin çalışmaya olan desteğiyle çocukların sosyal duygusal sağlamlık ve psikolojik iyi oluş durumları tespit edilip; ev ortamında ise ebeveynlerin desteğiyle çocukların kaygı durumları tespit edilip aralarındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyeti, yaşı, eğitimi, mesleki kıdemleri gibi kişisel verileri tespit edebilmek için araştırmacı sosyodemografik bilgi formu hazırlamıştır. Bununla beraber çocukların sosyal duygusal sağlamlık ve psikolojik iyi oluş durumlarını belirlemek için“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERİK)”ve okul öncesi dönem, ilk çocukluk ya da oyun dönemi olarak tabir edilen 3-6 yaş grubu çocuklarının kaygı seviyelerini tespit edebilmek amacıyla“Okul Öncesi Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin toplanması için katılımcılara Google Formlar yöntemiyle ulaşılmıştır. Ölçekler 01.06.2021-16.07.2021 tarihleri arasında çevrimiçi olarak Türkiye genelinde uygulanmıştır. Çalışmada, araştırmalarda kullanılmakta olan örnekleme yöntemlerinden tesadüfi olmayan“iradi örnekleme”yöntemine başvurulmuştur (Orhunbilge, 2000 s:9). Çalışma evrenini ve örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılan aktif olarak görev yapan okul öncesi öğretmenleri ve okul öncesi öğretmenlerinin ele alarak doldurdukları 3-6 yaş grubu çocukların ebeveynleri oluşturmaktadır. Çalışmaya toplam 150 çocuğun ebeveynleri ve öğretmenleri katılmış ancak toplam 120 çocuğun ebeveyni ve okul öncesi öğretmenleri araştırmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research; during the Covid-19 pandemic, which has an impact worldwide, the social emotional resilience and psychological well-being of children aged 3-6 were determined with the support of preschool teachers; In the home environment, with the support of parents, the anxiety levels of children are determined and the relationship between them is examined. Relational screening method was used in the study. In order to determine the personal data such as gender, age, education, professional seniority of the participants, the researcher prepared a sociodemographic information form. In addition, to determine the social emotional resilience and psychological well-being of children, the“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children (PERIK)”and the preschool period, the first childhood or the play period of the children aged 3-6“Preschool Anxiety Scale”was used to determine anxiety levels. For data collection, the participants were reached through the Google Forms method. The scales were applied online between 01.06.2021 and 16.07.2021 throughout Turkey. In the study, non-random sampling method, which is one of the sampling methods used in the research, was used (Orhunbilge, 2000 p:9). The study sample consists of pre-school teachers who voluntarily participated in the research and the parents of children in the 3-6 age group, filled by pre-school teachers. A total of 150 children's parents and teachers participated in the study, but a total of 120 children's parents and preschool teachers were included in the study.