İç denetim ve iç kontrol ilişkisi
The relationship of internal audit and internal control
  1. Tez No: 702019
  2. Yazar: EBRU MERİÇ NARÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde özel sektör veya kamu sektörü olsun işletmelerin misyon ve vizyonunu ta-mamlamasında iç kontrol ve iç denetim büyük bir rol oynar. Sağlıklı bir iç kontrol ve iç denetiminin birbirini tamamlaması, desteklemesi ve işbirliği içinde kurulması ve işletil-mesi gerekmektedir. İşletmeler yapısal olarak büyüdükçe işlem bazlı faaliyetler arttıkça yönetimin, işletmenin aktivitelerine kontrol etmeleri ve tüm süreçlere hakim olmaları zorlaşmaktadır. Yönetim açısından ortaya çıkan bu zorluk ancak iyi bir iç kontrol sistemini kurulması ve iç dene-tim bölümüne denetleterek üstesinden gelinebilir. İç denetim ve İç kontrol sistemleri global ekonomide işletmeler için artık gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada kurumlarda iç kontrol ve iç denetim sistemleri ayrı ayrı ele alınmış, amaç ve kapsam bakımından aralarındaki ilişkinin neler olduğu, mülakat türü anket çalışması yapılarak ve analiz edilerek de sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, internal control and internal audit play a major role in completing the mission and vision of enterprises, whether in the private or public sector. A healthy internal con-trol and internal audit should complement each other, support each other and be estab-lished and operated in cooperation. As businesses, transactions are carried out as they can be controlled. These controls, which look like management, only come by checking a good internal control system and controls. Internal audit and control systems will no longer be necessary for businesses in the global economy. In this study, internal control and internal audit systems in institutions were handled separately, and the relationship between them in terms of purpose and scope was tried to be reached by conducting and analyzing interview type questionnaires.