Klasik gitar eğitiminde ulusal müziklere yer verilmesinin öğretim ilkeleri açısından değerlendirilmesi
The evaluating of using national music at education of classical guitar, in terms of teaching principles
  1. Tez No: 702045
  2. Yazar: MUSTAFA BARIŞ ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD RANJBARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, klasik gitar eğitiminde ulusal müziklere yer verilmesi ihtiyacının nedenine yönelik bir çalışma ortaya koymaktır. Araştırmacı yaptığı ön çalışmada, ülkemiz kaynaklı müziklere klasik gitar eğitiminde ihtiyaç olduğunu varsayan birçok çalışmaya rastlamıştır. Araştırmacı bu bağlamda konuyu, öğretim ilkeleri (amaca uygunluk, bilinenden bilinmeyene, bütünlük, öğrenciye görelik vb.) bakış açısı ile değerlendirmek için katılımcı görüşlerine başvurmuştur. Çalışma temel bir çalışmadır. Geleneksel sınıflandırmalara göre betimsel bir çalışmadır. Nitel-nicel sınıflandırmasına göre nitel bir çalışmadır. Çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ile katılımcı görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgular, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma, klasik gitar eğitimcilerinin ulusal müzikleri, öğrenene aktarım sürecinde öğretim ilkelerinden yararlanarak yer vermesi ve klasik gitar eğitiminin verimliliğinin artması yönünden önem arz etmektedir. Araştırmacı tarafından klasik gitar eğitimi ile ilgili literatür taraması yapılması ile ulusal müziklere klasik gitar eğitiminde yer verilmesi ihtiyacının devam etmekte olduğu görülmüştür. Bu ihtiyacın nedenine yönelik bir çalışma ortaya koyma ihtiyacı hissedilmiş ve çalışma konusuna karar verilmiştir. Katılımcı görüşleri doğrultusunda, klasik gitar eğitiminde ulusal müziklere yer verilmesinin eğitimciden eğitimciye değişebilecek bir durum olduğu, bununla birlikte klasik gitar eğitiminde ulusal müziklere yer verilmesinin öğretim ilkelerine uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to make a study on the reason of the need to using national music in classical guitar education. In his preliminary study, the researcher came across many studies that assume that music made in our country is needed in classical guitar education. In this context, the researcher sought expert opinions to comment it from the perspective of teaching principles (relevance of purpose, from known to unknown, integrity, relevance to the student, etc.). The study is a basic research. According to classic classifications, it is a descriptive study. According to qualitative-quantitative classifications, it is a qualitative study. In the study, expert opinions were obtained with a semi-structured interview form also the technical of study is documentary scanning technique. Findings obtained by the documentary scanning technique, were analyzed with descriptive analysis method. This study is important in terms of teaching national music using teaching principles in learning process. Literature review about classical guitar education was done by the researcher and it still was seen need to using national music in classical guitar education. By the researcher, the reason of the need to produce a study for this need was felt and the subject of study has been decided. According to expert opinions, it has been understood that using national music in classical guitar education may vary from educator to educator and it has been concluded that using national music in classical guitar education is appropriate for teaching principles.