Dünyada ve Türkiye'de taşınmaz değerlemesi ve harita mühendisliği ile olan ilişkisi
Real estate appraisal in the world and in Turkey and its relationship with survey engineering
- Tez No: 702056
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Türkiye'de ve Dünyada gayrimenkul Değerleme sistemini ve Harita Mühendisliği ile olan ilişkisini ve harita mühendislerinin almış oldukları eğitimle taşınmaz değerleme sektöründe önemli bir yer edinmesi gerektiğini amaçlamaktadır. İstatistiki verilere dayanılarak yapılan incelemede, Türkiye'de ve Dünya'da Gayrimenkul Değerleme Sistemlerinin işleyişi ve harita mühendisliğinin konuyla ilgili uygulanan mevzuatlardan ve son yıllarda yenilik getirilen uygulamalardan etkilendiği sonucuna varılmıştır. Bu tez çalışması yapılırken çeşitli resmi kurumlardan ve çeşitli internet sitelerinden bilgi, belge alınmış bu bilgi ve belgelerden yola çıkarak durumu açıklayan istatistiki grafikler oluşturulmuştur. Bu çalışma sonucunda elde edilen bilgiler neticesinde, Türkiye'de taşınmaz değerleme uzmanı olabilmek için Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği tarafından verilen tecrübe eğitiminin kaldırılıp yerine 3 yıllık tecrübe şartının getirilmesiyle taşınmaz değerleme lisansı alan birçok kişinin mağdur edildiği ve dünyada taşınmaz değerleme çalışmalarının daha ileride olduğu, ancak Türkiye'de de son yıllarda yapılan çalışmaların arttığı, Türkiye'de mevcutta bir taşınmaz değerleme bilgi sisteminin bulunmadığı, ancak bunun için gerekli çalışmaların devam ettiği sonucuna varılmıştır. Harita mühendislerinin taşınmaz hakkında hem hukuki hem de teknik açıdan diğer mesleklere göre daha yetkin olduğu, bu sebeple sektörde taşınmaz değerleme uzmanı olarak aktif rol aldıkları, ancak taşınmaz değerleme şirketlerinde yönetim kurulunda çok fazla yer almadıkları böylelikle sektöre çok fazla yön veremedikleri bulgu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims at real estate appraisal in the world and in Turkey, its relation with survey engineering and the fact that survey engineers should have an important place in the real estate appraisal sector with the education they have received. İstatistiki verilere dayanılarak yapılan incelemede, Türkiye'de ve Dünya'da Gayrimenkul Değerleme Sistemlerinin işleyişi ve harita mühendisliğinin konuyla ilgili uygulanan mevzuatlardan ve son yıllarda yenilik getirilen uygulamalardan etkilendiği sonucuna varılmıştır. While preparing this thesis, information and documents have been obtained from various government agencies and various internet sites and based on this information and documents, statistical graphics explaining the situation have been created. As a result of the information obtained from this study it has been concluded that many people who have taken real estate appraisal licence after the implementation of the condition of three years of experiment when the experience training given by the Turkish Appraisal Experts Association in order to become a real estate appraiser in Turkey was abolished, real estate appraisal studies are more advanced in the world but there has been an increase in studies conducted in Turkey in recent years, there is currently no real estate apraisal information system in Turkey but necessary studies for this continues. It has been concluded that survey engineers are more competent than other professions in terms of both legal and technical aspects of real estate and for this reason they take an active role as real estate appraisers in the sector but they do not take much place on the board of directors in real estate appraisal companies and thus they can not give much direction to the sector.