The effect of engagement levels of secondary school students on their academic achievement
Ortaokul öğrencilerinde bağlılık seviyesinin akademik başarılarına etkisi
  1. Tez No: 702058
  2. Yazar: MERVE AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı öğrencilerin bağlılık seviyesi ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. İkinci amacı ise İngilizce ders saatleri miktarı ile öğrencilerin bağlılık seviyesinin akademik başarıları üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Öğrencilerin bağlılık seviyesini belirlemek için, Ceylan,Dikilitaş ve Rakicioğlu tarafından geliştirilen İngilizce Derslerinde Öğrenci Bağlılığı Anketi kullanılmıştır. Akademik başarılarını ölçmek için 5 bölümden oluşan sınav notlarından yararlanılmıştır. 93'ü kız 107'si erkek olmak üzere toplamda 200 katılımcı çalışmada yer almıştır. Katılımcılar 10 saat ve 20 saat İngilizce dersi alanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma metodundan yararlanılmıştır. Çalışmanın bulguları, İngilizce derslerinde daha fazla yer almanın öğrenci bağlılığı seviyesinde negatif bir etkisi olduğu göstermiştir. Diğer yandan, İngilizce derslerinde daha fazla yer almanın öğrencilerin akademik başarılarına pozitif bir etkisi olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between students' engagement level and their academic achievement. The second purpose of this study is to investigate the effect between the amount of English course hours and students' engagement level on their academic achievement. In order to find out students' engagement level, a questionnaire named Student Engagement in English Classes Scale (SEECS) developed by Ceylan, Dikilitas, Rakicioglu (in press) was conducted, and to evaluate their academic success, their exam scores within 5 parts were utilized. A total of 200 secondary school students, 93 of them were female and 107 of them were male, took part in the study. The participants consisted of two groups; one with 10 hours of English lessons, and the other with 20 hours of English lessons. In this study, quantitative research method was benefitted. The findings of this study demonstrated that involving in more English lessons had a negative effect on students' engagement level. On the other hand, this study revealed that it had a positive effect on their academic achievement.