Türk bankacılık sektöründe WASPAS yöntemi ile performans analizi
Performance analysis with WASPAS method in Turkish banking sector
- Tez No: 550442
- Danışmanlar: PROF. DR. MERT URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal İktisat ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye Finans Sektörünün yapısı incelendiğinde toplam aktif büyüklüğünde bankaların payının %85'ten fazla olduğu görülmektedir. Finans sektörü içerisinde önemli paya sahip olan bankaların aynı zamanda ekonomik sistem içerisinde finansal aracılık, vade uyumlaştırma, ulusal ve uluslararası ticareti geliştirme, likidite sağlama vb. gibi önemli işlevleri bulunmaktadır. Bu bağlamda, banka performans analizi, bankaların rekabet edebilirlikleri yanında müşteri portföyleri ve ülke ekonomisi açısından da önemli bir kavramdır. Çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Entropi ve WASPAS yöntemleri kullanılarak, belirlenmiş 50 finansal oran aracılığıyla Türk Bankacılık Sektörü'nde faaliyet gösteren aktif büyüklüğüne göre en büyük 10 mevduat bankasının 2006-2017 dönemine ait finansal performans analizi yapılmıştır. Finansal oranların ağırlıklarının belirlenmesinde Entropi yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra WASPAS Yöntemi ile bankalar finansal performanslarına göre sıralanmıştır. Çalışmada, analize konu dönem için en iyi performans gösteren bankaların; Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. ve Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş. olduğu, performansı en düşük olan bankaların ise Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Türkiye Ekonomi Bankası A.Ş. ve Deniz Bank A.Ş. olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Examining the structure of the Financial Sector of Turkey it is seen that the share of banks in total assets is more than 85%. The banks that have a significant share in the financial sector also have important functions within the economic system. Some of these functions are provide financial intermediation, maturity harmonization, national and international trade promotion, liquidity provision etc. In this context, bank performance analysis is an important concept in terms of competitiveness of banks as well as customer portfolios and national economy. In this study, the financial performance analysis of the top 10 deposit banks according to the asset size of Turkish Banking Sector for the period of 2006-2017 was performed by means of 50 financial ratios determined by using Entropy and WASPAS methods from Multi Criteria Decision Making Methods. Entropy method was used to determine the weights of financial ratios. After that, banks were ranked according to their financial performance with WASPAS Method. According to the results of study, the highest financial performing banks have been Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş.,Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş., the lowest financial performing banks have been Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Türk Ekonomi Bankası A.Ş., Denizbank A.Ş..