Investigating impact of English language teachers' gender and experiences on students' online learning engagement
İngilizce öğretmenlerinin cinsiyet ve tecrübe etkisinin öğrencilerin çevrimiçi eğitim bağlılığı üzerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 702059
  2. Yazar: BERİL TUNÇSİPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce online derslerde öğretmenlerin özelliklierinin öğrenci ders bağlılının üzerine etkisini araştırmaktır. Dahası, bu araştırma, öğretmenlerin cinsiyeti veya tecrübesi online derslerde öğrencinin bağlılık seviyesinde etkisi olup olmadığın araştırmaktır. Bu etkinin olup olmadığını saptamak için, araştırmacı Ceylan, Dikilitaş ve Rakıcıoğlu (In Press) tarafından geliştirilen Student Engagement in English Classes Scale (SEECS) adında bir anket kullanmıştır. Çalışmaya totalde 56'sı erkek olan ve 44'ü kadın olan 100 orta altı seviye öğrenciler katılmıştır. Sınıflar 3'ü öğretmenlerin cinsiyetine göre ve kalan 3'ü tecrübelerine göre ilişkilendirilmiş 6 gruba bölünmüştür. Bu çalışmada nicel araştırma metodu kullanılmıştır. Dahası, katılımcıların tutum seviyelerini ölçmek için öntest ve son test kullanılmıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin cinsiyeti ve tecrübesi dikkate alındığında öğrencilerin derse olan bağlılığında hiçbir etki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effects of teachers' personal features on the engagement of students in online English lessons. Moreover, the study aimed to reveal whether the instructors' gender or experience have an impact on student engagement level in online classes. In order to determine whether there is an impact or not, the researcher used a questionnaire called Student Engagement in English Classes Scale (SEECS) developed by Ceylan, Dikilitas and Rakicioglu (In Press). A total of 100 pre-intermediate university students, 56 of whom are male and 44 of whom are female, participated in this study. The classes are divided into 6 groups; 3 of them are related to gender, the rest 3 of them are related to the experience level of the instructors. In this study, a quantitative research method was utilized. Moreover, in order to measure the engagement levels of the participants, the scale was implemented as pre-test and post-test. As a result, there was no significant difference found in student engagement when the teachers' experience and gender were taken into consideration.