Associations of narcissism, perfectionism and aggression with relationship satisfaction
Narsisizm, mükemmeliyetçilik ve saldırganlığın ilişki doyumu ile ilişkileri
  1. Tez No: 702063
  2. Yazar: AYÇA ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişki tatmininin narsisizm, mükemmeliyetçilik ve agresyon ile ilişkisini incelemektir. Çalışma 18-29 yaş aralığındaki (Ort.=24, SS=2.525) 390 katılımcı (280 kadın, 110 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Sosyo-Demografik Bilgi Formu, İlişki Tatmini Ölçeği, Beş Faktör Narcissism Ölçeği Kısa Formu, Büyük Üçlü Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Buss-Perry Saldırganlık Testi ve Semptom Değerlendirme Ölçeği (SA-45) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. İlk olarak, değişkenler arasındaki korelasyonları incelemek amacıyla Spearmen korelasyon analizi uygulanmıştır. Analizin sonucu ilişki tatminiyle, kırılgan narsisizm, büyüklenmeci narsisizm, kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik ve saldırganlık arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Devamında kullanılan log-lineer analizinin sonuçlarına göre de kırılgan narsisizm, büyüklenmeci narsisizm, kendine yönelik mükemmeliyetçilik, başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik ve agresyonun ilişki tatminiyle bağlantılı olduğu saptanmıştır. Bu değişkenlerin yüksek seviyeleri, düşük ilişki tatminiyle bağlantılı çıkmıştır. Çalışmanın bulguları literatür ışığında tartışılmış, teorik ve klinik katkıları sunulmuştur. Çalışmanın sınırlılıkları değerlendirilmiş ve sonraki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at exploring the associations of narcissism, perfectionism and aggression with relationship satisfaction. The sample consisted of 390 participants (280 female, 110 male) aged between 18 and 29 years (M=24, SD=2.525). Socio-Demographıc Information Form, Relationship Satisfaction Scale (RSS), Five Factor Narcissism Scale – Short Form (FFNI-SF), Big Three Perfectionism Scale (BTPS-45), Buss-Perry Aggression Questionnaire (BAQ) and the Symptom Assessment-45 Questionnaire (SA-45) were employed for data collection. At first, Spearmen correlation analyses were conducted to examine correlations among study and control variables.Vulnerable narcissism, grandiose narcissism, self-oriented perfectionism, other-oriented perfectionism, socially-prescribed perfectionism and aggression were found significantly correlated with relationship satisfaction. Then, log-linear analyses were conducted; the results revealed that vulnerable narcissism, grandiose narcissism, self-oriented perfectionism, socially-prescribed perfectionism and aggression were found to be associated with relationship satisfaction. Higher levels of these variables were found to be associated with lower levels of relationship satisfaction. Findings were discussed in the light of literature. Theoretical and clinical implications of the study were presented. Limitations of the study were evaluated and suggestions for future studies were recommended.