İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin ebeveynlerinin duygusal zeka ve özgecilik özellikleri ile çocukların sosyal beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relation between the altruism and emotional intelligence of the psrents whose kids are in 3rd or 4th grade in primary school and the social skills of those kids
  1. Tez No: 702144
  2. Yazar: KADRİYE GÜNGÜZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ZEKİ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma, İlkokul 3.ve 4. Sınıf Öğrencilerinin Ebeveynlerinin Duygusal Zeka ve Özgecilik Özellikleri İle Çocukların Sosyal Beceri Düzeyleri Arasındaki İlişkinin İncelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 254 öğrenci ve ebeveynleri (254 anne, 254 baba) katılmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından öğrenciler ve ebeveynleri için ayrı ayrı geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği (Tatar, Tok ve Saltukoğlu, 2011), Özgecilik Ölçeği (Akbaba, 1994) ve Sosyal Beceri Ölçeği (Kocayörük 2000) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız grup t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post Hoc (Tukey) testi, Pearson Korelasyon testi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney-U testi ve Sperman Korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, 3. Sınıf öğrencilerinin sosyal becerileri 4. Sınıf öğrencilerine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. 31-35 yaş olan annelerin duygusal zeka iyimserlik alt boyutu puanı, 36-39 yaş ile 40 yaş ve üzeri olan annelerden yüksek bulunmuştur. Duyguların değerlendirilmesi alt boyutunda; ilkokul mezunu annelerin puanı lise ve üniversite mezunu annelerden, ortaokul mezunu annelerin puanı, üniversite mezunu annelerden daha yüksektir. Ebeveynlerin duyguların değerlendirilmesi alt boyutu ile iyimserlik alt boyutu puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ebeveynlerin aile boyutu ile sosyal beceri puanları arasında, sosyal boyut ile aile boyutu arasında, yardımseverlik boyutu ile aile boyutu arasında, yardımseverlik boyutu ile sosyal boyut arasında, sorumluk boyutu ile yardımseverlik boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Annelerin yardımseverlik alt boyutu ile sosyal beceri puanları arasında ve sorumluluk alt boyutu ile aile boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Babaların sorumluluk alt boyutu ile sosyal boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This Research is done for examining the relation between the altruism and emotional intelligence of the parents whose kids are in 3rd or 4th grade in primary school and the social skills and the social skills of those kids. 254 kid and their parents( 254 mother and 254 father.) participated in this research. Schutte Emotional Intelligence Scale(Tatar, Tuk and Saltıkoğlu, 2011), Altruism Scale (Akbaba, 1994) Social Skills Scale(Kocayörük, 2000) And Personal Information Form that was developed by the researcher exclusive for each kid and parent were used as data collection tool for kids and their parents. Independent Samples T-test, One Way Variant Analyses Test(ANOVA), Post Hoc(Turkey) Test, Pearson Correlation Test, Kruskal Wallis Test, Mann Whitney U-Test and Sperman Correlation Test were used for data analyses. According to research, 3rd grade students have a marginal difference in their social skills from the 4th grade students. Altruistic sub-scale point of the mothers between the age of 31 to 35 founded higher than mothers between the age of 36 to 39 and the mothers whose age is 40 or more. In the emotional assessment sub-scale, the points of Primary school graduates are much higher than high school graduates and mothers with bachelor degrees, and the middle school graduates have much higher points than mothers with bachelor degrees. The research also find a relations between parents emotional intelligence total and altruism subscale, family size and social skill points, family size and social size, benevolence scale and family size, benevolence size and social size, reponsibility size and benevolnce size. The reseach find a meaningful corelation between mothers alturism sub-scale and social skill points, responsibility sub-scale and family size; Fathers responsibility sub-scale and social size.