GATA Sağlık Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin intravenöz (IV) yol ile kullanılan antibiyotik grubu ilaçların hazırlanması ve uygulanmasına yönelik bilgi düzeylerinin ve uygulamalarının .....
The research has planned as a descriptive method to determine the first class students knowledge and practice level about preparing and administrating of IV antibiotics
  1. Tez No: 70216
  2. Yazar: SİBEL ŞALK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ILÖZET Araştırma, Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar Dersinin teorik ve laboratuvar eğitimini marnlamış olan Sağlık Meslek Yüksek Okulu I. sınıf öğrencilerinin, intravenöz olarak kullanılan antibiyotik grubu ilaçların hazırlanması ve uygulanması konusunda, bilgi düzeylerini ve uygulamalarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, GATA Eğitim Hastanesi'nde, Hemşirelikte Temel İlke ve Uygulamalar Dersinin hastane pratiğinin yapıldığı kliniklerden beşinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında Sağlık Meslek Yüksek Okulu birinci sınıfında okuyan 173 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem grubunu, 24 Kasım 1997- 16 Ocak 1998 tarihleri arasında Hemşirelikte emel İlke ve Uygulamalar Dersinin hastane pratiğini uygulamak üzere araştırmanın yapıldığı iniklere çıkan 80 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formunun uygulanması ile saplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzdelikler ve Fisher's Kesin ki-kare testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin intravenöz yol ile ilaç uygulamalarında antibiyotik grubu ilaçların hazırlanması ve uygulanması aşamalarındaki bilgi durumlarının uygulama basamaklarına etkisi gözlenmiştir. Buna göre öğrencilerin teorik bilgilerinin kısmen yeterli olmasına rağmen uygulama basamaklarını çoğunluğunun birinci uygulamada doğru olarak yaptıkları saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda; öğrencilerin intravenöz ilaç uygulamaları muşunda almış oldukları teorik bilgilerini unutmamaları ve klinik uygulamalarda da bu bilgilerini tendik davranış haline çevirmeleri için, Hemşirelikte Temel Öke ve Uygulamalar Dersinde bu onulara önemle değinilmesi, öğrencilerin intravenöz ilaç uygulamaları konusunu daha iyi ö ğrenebilmeleri ve öğrendikleri bilgileri pekiştirebilmelerinin sağlanması için sayılarına uygun laboratuvar ortamının hazırlanabilmesi, uygulamada kullanılacak görsel ve İşitsel araçların temin edilmesi ve öğrencilerin uygulamaları en az bir kez öğretim elemanının denetiminde doğru olarak yapmalarının sağlanması, klinik uygulama alanlarında öğrencilerin öğretim elemanları ile birlikte sorunlar yaşamamaları için öğrenci sayısına yetecek kadar öğretim elemanının klinik uygulamaya bakabilmesi ve gerek tedavi gerekse bakım konusunda danışmanlık yapabilmeleri önerilmiştir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has planned as a descriptive method to determine the first class students' lowledge and practice level about preparing and administrating of I. V. antibiotics. The research had been performed in the five clinics that the practice of Fundamentals of ursing Lessons has been practised in Gülhane Military Medical Academy Education Hospital GMMA). Research universe is composed of 173 student who have attended The School of Health îrvices' first class in 1997-1998 Education-Training Period. The Sample consist of 80 student who ere in that five clinic for the purpose of practising the Fundamentals of Nursing lesson between 24 ovember 1997-16 January 1998. Data were gathered by using the information collecting form and observing form that were ranged by the researcher. In the analysis of the data, frequencies and Fisher's Certain Chi-Square st are used. The student in the sample were observed for the effect of the knowledge level about eparing and administrating steps of the I.V antibiotics on practising steps. According to these jserves, most students have administrated the medicines in a true manner in the first time in spite“”knowledge level was not so sufficient. According to the conclusions; it was offered that these subjects must be adressed in The jndamentals of Nursing Lessons for not to be forgotten and to be behaved desirably by the udents; Laboratory conditions must be prepared adequately according to the number of the udents; visual and audial education materials must be obtained and each student must administrate drug one time with an instructor at least, in the laboratory; it must be adequate number of structors for counseilling about treatments and cares, in the clinics. 50