Sağlık hizmetleri eğitimi veren kurumlarda okul kültürü: GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu örneği
School culture in health education institutions: Gulhane Military Medical Academy (GMMA), health noncommissioned officer college example
- Tez No: 325067
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Education, Health Care Management
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara İli Keçiören İlçesi Etlik Semtinde bulunan GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu (SAMYO) öğrencilerinin ve yeni mezun stajyerlerin okul kültürüne ilişkin algılarını belirlemek olup, bu çalışma metodolojik (yöntemsel) bir araştırmadır.Araştırmanın evrenini 2. sınıfta öğrenim gören 126 öğrenci ve Samsun Sahra Sıhhiye Okulu'nda eğitim gören 97 stajyer astsubay, toplam 223 kişi oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmış olup, 122 öğrenci ve 80 stajyer olmak üzere 202 kişiye ulaşılmıştır. Anket yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Ölçeğe katılım oranı %95'dir.Veri kaynağı olarak Erdem ve İşbaşı tarafından geliştirilen 2001 yılında Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF)'nde, daha sonra Özer ve arkadaşları tarafından 2004 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde, Yılmaz ve Oğuz tarafından 2005 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde, Köksal tarafından 2007 yılında Balıkesir Üniversitesi'nde, Durmuş tarafından ise 2010 yılında Güvercinlik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde uygulanan ölçek kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, ?GATA Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu (SAMYO) Okul Kültürü? anketinden faydalanılmıştır. Araştırmada iki hipotez test edilmeye çalışılmıştır. Veriler bilgisayara SPSS 15.0 istatistik paket programı aracılığı ile yüklenmiş ve verilerin çözümlenmesinde, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans analizi, faktör analizi, bağımsız gruplarda t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the perception of school culture of the students and trainees of the GMMA, Health Noncommissioned Officer College (HNOC) which is located in Ankara, Keçiören town, Etlik district. This study is a methodological study.The population of the study performed on a total of 223 persons which is composed of 126 second year students and 97 trainee sergeants at Field Military Health School, Samsun. Whole population was tried to reach. A questionnaire was performed on 122 students and 80 trainees (total 202 persons). The questionnaire was performed via face to face interview method and the scale participation rate was 95%.The scale which is developed by Erdem and İşbaşı was used as the data source. This scale was later used by Akdeniz University Faculty of Economics and Administrative Sciences (2001), Gulhane Military Medical Academy (Ozer et al, 2004), Ankara University, Faculty of Education (Yılmaz and Oğuz, 2005), Balıkesir University (Köksal, 2007), and Güvercinlik Technical and Industrial Vocational High School (Durmuş, 2010). ?GMMA, Health Noncommissioned Officer College, School Culture Questionnaire? was used for data collection. Two hypotheses was tried to test in the study. The data was uploaded to SPSS 15.0 program and analysis of the data was performed with arithmetic mean, standard deviation, frequency analysis, factor analysis. For independent groups, t test and correlation analysis was used.