İslami ve konvansiyonel endekslerde risk karşılaştırması: Riske maruz değer uygulaması
The risk comparison of islamic and conventional indices: Value at risk approach
- Tez No: 702293
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Risk kavramı, küresel finansal krizlerin etkisiyle tüm finans sektöründe gün geçtikçe önem kazanmaya başlamıştır. İslami finans piyasaları ve araçları 2008 yılı finansal kriziyle birlikte güçlü bir ivme kazanarak dünya finans sektöründe gittikçe artan bir önemle yaygınlaşmaktadır. Riskin bu artan önemi ve İslami finansın risk yönetimi konusunda konvansiyonel finansa alternatif olma potansiyeli taşıması, İslami finans ile konvansiyonel finans arasında risk profili yönüyle kıyaslama yapma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İslami finans ilkeleri doğrultusunda oluşturulmuş yerel ve küresel İslami endekslerin muadilleri olan konvansiyonel endekslere kıyasla risk seviyelerinin incelendiği bu çalışmada günümüz itibariyle finansal kurumlar tarafında yaygın olarak kullanılan Riske Maruz Değer yöntemi kullanılarak Türkiye'deki üç İslami endeks ile muadilller olan üç konvansiyonel endeksin risk seviyeleri ölçülmüş ve kıyaslanmıştır. Aynı şekilde dünyadaki küresel üç İslami ve konvansiyonel endeksin riskleri ölçülmüş ve kıyaslanmıştır. Türkiye için Katılım30-Bist30, Katılım50-Bist50 ve ZPY Katılım-Bist100 endeks çiftlerinin ile dünyadaki küresel endeksler için DJ World Islamic- DJ World, FTSE World Shariah-FTSE World ve S&P500 World Shariah- S&P500 World endekslerinin 2014-2020 yılları arasındaki günlük kapanış verileri kullanılarak RMD'leri kıyaslanmıştır. Sonuç olarak Türkiye'deki her üç endeks çifti için İslami endekslerin muadilleri olan konvansiyonel endekslerden daha az risk seviyelerine sahip oldukları tespit edilmiştir. Fakat dünyadaki üç endeks çifti için İslami endeksler ile muadilleri olan konvansiyonel endeksler arasında risk seviyeleri yönüyle anlamlı bir farkın olmadığı ampirik bulgularla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of risk has recently started to gain more attention with the effect of global financial crises. Islamic financial instruments and markets have gained a strong momentum with the 2008 financial crisis and are becoming increasingly more important in the global financial industry. The increasing importance of financial risk and the potential of Islamic finance to be an alternative to the conventional finance in regard to risk management have encouraged the researcher to make a comparison between Islamic finance and conventional finance in terms of risk profile. In this study, the risk levels of local and global Islamic indices which are created in line with the principles of Islamic finance were compared to the equivalent conventional indices. Value at Risk method which is widely used by financial institutions as of today was used to compare six indices risk levels, . For Turkey, Katılım30-Bist30, Katılım50-Bist50 and ZPY Katılım-Bist100 index pairs; for the global indices in the World, DJ World Islamic-DJ World, FTSE World Shariah-FTSE World and S&P500 Shariah-S&P500 World index pairs' historical daily closing data between years of 2014-2020 were used to calculate and compare their VaR's. As a result, it has been determined that for all three index pairs in Turkey, Islamic indices have lower risk levels than their equivalent conventional indices. However, for three index pairs in the world, it has been determined that there is no significant difference between Islamic indices and their equivalents conventional indices in terms of risk levels.