Mecmû'a-i Eş'âr (06 Hk 3841)
Mecmû'a-i Eş'âr (06 Hk 3841)
- Tez No: 702378
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu çalışmada Milli Kütüphane'de“06 Hk 3841”arşiv numarası ile kayıtlı Mecmū'a-i Eş'ār" adlı şiir mecmû'ası incelenmiştir. İlk başta mecmua hakkında bilgi verilmiş ve devamında şiirler yeni harflere aktarılmıştır, sonra vezin tespiti yapılmıştır. En son olarak da MESTAP tablosu oluşturulmuştur. Metnin okunduğu esnada daha önce yapılmış çalışmalardan da faydalanılmış ve karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the poetry collection“Mecmū'a-i Eş'ār”, registered with the archive number“06 Hk 3841”in the National Library, was examined. At first, information was given about majmua, and then the poems were transferred to new letters, and then their vezins were determined. The most recent MESTAP table has been created. During the reading of the text, previous studies were also used and comparisons were made.