Üniversite öğrencilerinin beden imgesi baş etme stratejileri ile narsistik özellikler ve boyun eğici davranışlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining of the relationships between body image coping strategies, narcissistic traits and submissive behaviors of university students
- Tez No: 702379
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA TRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde beden imgesi baş etme stratejileri, narsistik özellikler ve boyun eğici davranışlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında, İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir üniversitede öğrenim görmekte olan 404 kadın (%75.2) ve 133 erkek (%24.8) olmak üzere toplam 537 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Beden İmgesi Baş Etme Stratejileri Ölçeği, Patolojik Narsisizm Envanteri, Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet değişkenine göre üniversite öğrencilerinde beden imgesi baş etme stratejileri toplam puanında kadınların lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutlarından görünüşü düzeltme ve kaçınma cinsiyet değişkenine göre farklılaşmazken, olumlu mantıksal kabul cinsiyet değişkenine göre kadınların lehine farklılaşmaktadır. Beden imgesi baş etme stratejileri toplam puanı, romantik ilişki durumuna göre farklılaşmamaktadır. Beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutlarından görünüşü düzeltme ve kaçınma romantik ilişki durumuna göre farklılaşmazken, olumlu mantıksal kabul romantik ilişki durumuna göre farklılaşmaktadır. Olumlu mantıksal kabulün romantik ilişkisi olan kişilerde, romantik ilişkisi olmayanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Beden imgesi baş etme stratejileri toplam puanı, algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşmamaktadır. Beden imgesi baş etme stratejileri ölçeği alt boyutlarından görünüşü düzeltme ve kaçınma algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşmazken, olumlu mantıksal kabul algılanan ebeveyn tutumuna göre farklılaşmaktadır. Olumlu mantıksal kabulün ebeveynlerinin yetiştirme tutumunu demokratik algılayanlarda, otoriter algılayanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, beden imgesi baş etme stratejileri ile narsisizm arasında, beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutlarından görünüşü düzeltme ile narsisizm arasında ve kaçınma ile narsisizm arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Beden imgesi baş etme stratejileri ile boyun eğici davranışlar arasında, beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutlarından görünüşü düzeltme ile boyun eğici davranışlar arasında ve kaçınma ile boyun eğici davranışlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi sonucunda narsisizm ve boyun eğici davranışların birlikte beden imgesi baş etme stratejilerini, beden imgesi baş etme stratejileri alt boyutlarından görünüşü düzeltme ve kaçınmayı yordadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, alanyazın ışığında tartışılmış ve çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationships between body image coping strategies, narcissistic traits, and submissive behaviors in university students. The correlational survey model was used in the research. The study group of the research consists of a total of 537 university students, 404 females (75.2%) and 133 males (24.8%) studying at a university in a city in the Central Anatolia Region of Turkey. Body Image Coping Strategies Inventory, Pathological Narcissism Inventory, Submissive Behaviors Scale, and Personal Information Form prepared by the researcher were used as data collection tools in the study. In the analysis of the obtained data; the independent sample t-test, One-Way Anova, Pearson Correlation Coefficient, and multiple linear regression analysis were used. As a result of the research, a significant difference was found in the total score of body image coping strategies in university students according to the gender variable. It was found that the total score of women's body image coping strategies was higher than that of men. While the sub-dimensions of body image coping strategies, appearance fixing, and avoidance, do not differ according to the gender variable, positive rational acceptance differs according to the gender variable. Positive rational acceptance was found to be higher in women. Body image coping strategies total score does not differ according to being in a romantic relationship. While the sub-dimensions of body image coping strategies, appearance fixing, and avoidance, do not differ according to being in a romantic relationship, positive rational acceptance differs according to being in a romantic relationship. It is seen that positive rational acceptance is higher in people who are in a romantic relationship than those who are not in a romantic relationship. Body image coping strategies total score does not differ according to perceived parental attitude. While the sub-dimensions of body image coping strategies scale, appearance fixing and avoidance, do not differ according to the perceived parental attitude, positive rational acceptance differs according to the perceived parental attitude. It is seen that positive rational acceptance is higher in those who perceive their parents' upbringing attitude as democratic than those who perceive it as authoritarian. According to the results of the correlation analysis, there were positive significant relationships between body image coping strategies and narcissism, between body image coping strategies sub-dimensions, between appearance fixing and narcissism, and between avoidance and narcissism. There were positive significant relationships between body image coping strategies and submissive behaviors, between body image coping strategies sub-dimensions, appearance fixing and submissive behaviors, and between avoidance and submissive behaviors. According to the results of the multiple linear regression analysis, it was found that narcissism and submissive behaviors together predicted body image coping strategies and body image coping strategies sub-dimensions of appearance fixing and avoidance. The findings were discussed in the light of the literature and various suggestions were given.