Ermeni harfli Yedi Alimlerin hikâyesi (giriş, metin, inceleme, dizin)
The story of Seven Students with Ermenian letters (introduction, text, review, index)
  1. Tez No: 702389
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 616
Özet
Bu çalışma, 1864 yılında Ermeni harfleriyle Türkçe yazılmış Pontsianos Padişah ve Yedi Alimler adlı hikâye kitabının aktarımı, incelemesi ve dizininden oluşmaktadır. Çalışmanın merkezini Ermeni harfli Türkçe metin oluşturmaktadır. Giriş bölümünde Ermenilerin kökeni, Ermenilerin dini, Türk-Ermeni ilişkileri, Ermenice ve Ermenilerin Türkçesi ve Ermeni harfli Türkçe metinler hakkında bilgi verilmektedir. Ardından çalışmaya konu olan eser, eserin matbu özellikleri, eserin yazarı, eserin konusu, eserin dili, eserde kullanılan noktalama işaretleri ve eserde kullanılan alfabe hakkında bilgiler verilmektedir. Eserde kullanılan noktalama işaretleri ve alfabe tablo şeklinde gösterilmiştir. İnceleme kısmında Ermeni harfli metinde bulunan çeşitli ses ve şekil bilgisi hususları Ermeni ve Latin harfleriyle birlikte verilmeye çalışılmıştır. Yazım kısmında Ermeni harfli metinde bulunan çeşitli yazım hususları açıklanmıştır. Aktarım kısmında Ermeni harfli metin verilmektedir. Dizin kısmında Ermeni harfli metne sadık kalınmıştır. Dizin bölümünde metinde geçen sözcükler alfabetik olarak sıralanmış, bunların geçtiği sayfa numaraları ve anlamları verilmiştir. Sonuç bölümünde ise Ermeni harfli metnin incelenmesinden elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of the transfer, analysis, grammatical index and of the story book Pontsianos Sultan and Yedi Scholars, which was written in Turkish with Armenian letters in 1864. The Turkish text with Armenian letters forms the center of the study. In the introduction, information is given about the origin of the Armenians, the religion of the Armenians, the Turkish-Armenian relations, the Armenian and Turkish of the Armenians and Turkish texts with Armenian letters. Then, there is information about the work that is the subject of the study, the printed features of the work, the author of the work, the subject of the work, the language of the work, the punctuation marks used in the work and the alphabet used in the work. Punctuation marks and alphabet used in the work are shown in the form of tables. In the analysis part, various language events in the text with Armenian letters were tried to be given together with Armenian and Latin letters. In the spelling part, various spelling issues in the text with Armenian letters are explained. In the translation part, the text in Armenian letters is given. In the index part, the text with Armenian letters was adhered to. In the index section, the words in the text are listed alphabetically, their page numbers and their meanings are given. In the conclusion part, the data obtained from the analysis of the text with Armenian letters were evaluated.